Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Archiwum Internetu

Archiwum Internetu lub Archiwum Internetowe (ang. Internet Archive) organizacja non-profit, która została założona w celu utworzenia wirtualnej Biblioteki Internetowej. Jej celem jest m.in. oferowanie naukowcom, historykom, badaczom, osobom niepełnosprawnym oraz ogółowi społeczeństwa stałego dostępu do historycznych zbiorów, które istnieją w formie plików pdf, jpg, djvu a także współczesnych transkrypcjach tych dokumentów (wykonanych mechanicznie, z użyciem mechanizmów OCR, lub ręcznie - w formacie txt i rtf). Zbiory udostępniane są bezpłatnie na stronie http://archive.org/index.php.

Założona w 1996 roku, z siedzibą w San Francisco, organizacja otrzymuje dotacje z fundacji Alexa Internet i innych. Pod koniec 1999 roku organizacja rozrosła się i zaczęła obejmować zamknięte kolekcje: zdigitalizowane wersje publikacji przekazywane przez biblioteki tradycyjne. Obecnie Archiwum Internetu zawiera kopie tekstów, dźwięków (pliki audio), obrazów stałych (pliki graficzne) i ruchomych (pliki wideo) oraz oprogramowania, a także zarchiwizowanych witryn i stron internetowych i świadczy wyspecjalizowane usługi zaadaptowanego czytania i dostępu do informacji dla osób niewidomych, niedosłyszących lub niepełnosprawnych w inny sposób. Serwisy prowadzone są w języku angielskim.UNIQ46821e706348074e-ref5a595a0a2a3602d200000001.

Dwa serwisy są szczególnie godne polecenia:


Wayback Machine tj. Maszyna czasu

Mało kto w Polsce zna ten serwis. Nie ma on oczywiście wszystkiego, ale zawsze nieaktualny link warto tam sprawdzić. Ma on szczególne znaczenie dla dawnych witryn i serwisów krótkoterminowych: niszowych lub fanowskich.

Jest to "kopia internetu", aktualizowana na bieżąco. Archiwum Internetu jest sporządzane mechanicznie przez roboty kroczące (crawler) od linku do linku. Wiele witryn zostało zarchiwizowanych wielokrotnie. Jeśli oryginalna strona lub witryna została zablokowana przez jej autora (administratora) przed indeksowaniem przez roboty, Archiwum Internetowe nie będzie jej posiadać (ukaże się odpowiedni komunikat o błędzie). Archiwum nie posiada też stron, do których robot nie znalazł linków gdzie indziej. Wpisanie do wyszukiwarki Wayback Machine adresu aktualnie istniejącej strony (witryny) spowoduje, że przy następnym przeszukiwaniu internetu roboty sporządzą kopię tych stron (o ile strona nie jest zablokowana przed indeksowaniem). W ostatnich latach (po 2009) ze względu na rosnące koszta, przeszukiwanie internetu w poszukiwaniu stron do archiwizacji odbywa się coraz rzadziej.

Poszukiwania wersji zarchiwizowanej dokonuje się wpisując stary adres URL w okienku pośrodku u góry ('"Wayback Machine") i klikając przycisk "Take me back". Gdy pojawi się ekran z informacją o licznych kopiach, należy sprawdzić ostatnią lub wcześniejsze wersje (często zdarza się, że ostatnia "wersja" to komunikat typu: "404: Przykro nam, strona już nie istnieje", wtedy warto sprawdzać wersje poprzednie).

Czasami witryny lub strony są niekompletne (brak np. ilustracji lub załączników), wtedy również warto sprawdzić inne kopie - a jeśli wszystkie są równie niekompletne, pogodzić się - zawsze lepiej mieć trochę, niż nic.


Przykładowy rezultat wyszukiwania kopii witryny "O'haryzm polski. Antologia OnLine" (witryna zarchiwizowana tylko dwukrotnie i tylko w r. 2008).

Wirtualna Biblioteka

Można w niej szukać m.in. zdigitalizowanych wersji publikacji, na jakie wygasły już prawa autorskie (wg. prawa amerykańskiego), najczęściej zeskanowane przez którąś z amerykańskich lub kanadyjskich bibliotek, lub przez GoogleBooks, a także publikacji bieżących przekazanych przez ich autorów do domeny publicznej. Często są tam polskie publikacje (książki i czasopisma) z XIX w. lub pierwszej połowy XX wieku, jakich nadal daremnie szukać w polskich [[|biblioteka wirtualna|bibliotekach wirtualnych]]. Wyszukiwarka jest bardzo sprawna, potrafi rozpoznawać wersje nazwisk z użyciem polskich liter i bez nich.

Szukamy ze strony głównej witryny, wpisując dane wyszukiwanej pozycji (słowa kluczowe, autora, tytuł itp.) do pola po lewej stronie u góry.

Przykładowy rezultat wyszukiwania dla "Chimery" Zenona "Miriama" Przesmyckiego.

Przykładowy wyszukany tekst - t. 8 "Chimery".

Po przejściu do strony z konkretnym wyszukiwanym dokumentem ukazuje się jego opis a po lewej stronie menu z dostępnymi formatami. Formaty txt, doc i rtf są najczęściej niegodne uwagi. Dla ściągnięcia w całości (za jednym zamachem) pliku w formacie pdf udostępnianego przez Google Books strona po stronie, należy wejść do zakładki All Files: HTTPS u dołu menu po lewej stronie i wybrać ze spisu plików odpowiedni plik.


Przypisy

  1. ^ Zaadaptowane z informacji na stronie "About" (tj. O nas) (http://archive.org/about/)

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Archiwum_Internetu"

Ostatnio zmieniane o 06:12, 20 czerwca 2013


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne