Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Awangarda

Awangarda [fr. avant-garde], straż przednia, wojskowy oddział lub pododdział posuwający się przed siłami głównymi, ubezpieczający je od czoła przed niespodziewanym napadem przeciwnika.

W literaturze zwykle uzbrojona w wielkie aspiracje, manifesty i formalne pomysły oraz w dosyć mizerne talenty. Stara się chronić literaturę przed nagłym atakiem nudy. Ataki takie mogą być bardzo groźne w skutkach - brak skutecznej awangardy poetyckiej w ojczyźnie Baudelaire'a spowodował, że współcześni poeci francuscy nie są zbyt znani na świecie.

Patrząc z innej strony - każdy wielki poeta wprowadza pewne innowacje stylistyczne i formalne, które decydują o unikalności jego utworów. W tym sensie każdy wielki głos liryczny stanowi awangardę i chroni rzesze czytelnicze przed śmiertelnymi skutkami nudy.

Patrząc z jeszcze innej strony - nie każdy wie, co chce przez to osiągnąć, więc mowa owego jest głośna, choć nie wiadomo o czym. Jego zadaniem jest dowiedzieć się, o czym chce krzyczeć.

Awangarda jak wiadomo (podobnie jak rymy) jest krakowsko-częstochowska. wg. Alx.


Peiper o awangardzie

-Dobrze w takim razie niech pan przynajmniej powie, po czym poznać awangardzistę?

-Po czym? Po uśmiechu, który jest udziałem w początkach jego działalnosci, i po hucznych oklaskach, jakie zbiera później

T.Peiper "O awangardowosci i awangardzie"

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Awangarda"

Ostatnio zmieniane o 15:45, 8 maja 2007


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne