Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Daktyl

Daktyl (gr. dáktylos) stopa metryczna czteromorowa składająca się z trzech sylab: jednej długiej i dwóch krótkich:

W związku z tym, że w języku polskim nie ma długich i krótkich samogłosek, bezpośrednie utworzenie takiej stopy jest niemożliwe. Przyjmuje się jednak, że jej odpowiednikiem jest ciąg składający się z sylaby akcentowanej, po której następują dwie sylaby nieakcentowane:

Stopę ta jest lustrzanym odbiciem anapestu. Dáktylos znaczy dosłownie "palec" i łatwo zapamiętać budowę tej sylaby właśnie kojarząc ją z palcem, który składa się z trzech paliczków: dłuższego i dwóch krótszych (licząc od nasady palca).

Ze względu na akcent paroksytoniczny w języku polskim w zasadzie brak jest wyrazów, które same w sobie byłyby daktylami, czyli takich wyrazów, gdzie akcent padałby na sylabę trzecią od końca (akcent proparoksytoniczny) poza:

Stopę daktyliczną łatwo utworzyć z zestrojów akcentowych opartych na schemacie wyraz akcentowany+ enklityka, np. "kocham cię", "myję się", "widzi ją"


W liryce antycznej stopa daktyliczna była głównie używana w elegiach, które były zbudowane na zasadzie dystychów, gdzie pierwszy wers dystychu stanowił heksametr daktyliczny, a drugi pentametr daktyliczny.

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Daktyl"

Ostatnio zmieniane o 15:08, 6 listopada 2007


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne