Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Dariusz Suska

Dariusz Suska (ur. 1968 w Złotoryji) - jeden z całej miriady ludzi, którzy urodzili się w pamiętnym roku 1968 i coś znaczą w literaturze polskiej. Poeta, fizyk z wykształcenia, pracuje jako dziennikarz, mieszka w Warszawie.

W roku 2005 został nominowany do nagrody NIKE za tom Cała w piachu.

Twórczość

Obsesja śmierci to podstawowy temat jego wierszy. W każdym z nich autor przypomina, że istnieje tamten świat, odwołuje się do niego, dotyka go, prowadzi z nim dialog. Czytanie zbioru jego wierszy to zanurzenie się w "tamtym świecie". Dodatkowej siły wyrazu nadaje jego wierszom perspektywa, z jakiej obserwujemy w nich śmierć. Dariusz Suska stoi przed nami w swoich wierszach jako małe dziecko i z właściwą dziecku naiwnością relacjonuje swoje doświadczenie śmierci. Dodajmy, doświadczenie autentyczne, zrealizowane kiedyś, we własnym, rzeczywistym dzieciństwie autora. Oto fragment utworu Chomik mi się zepsuł, powiedziała Ala:

chomik mi się zepsuł, powiedziała Ala,
schowała go w lodówce (i psestał się rusać),
gdy dziadek mi się zepsuł, w podstawówce, cała
rodzina się zjechała, miałem sen, że usiadł
...

Początkowo Dariusz Suska poruszał się w obrębie typowego wiersza wolnego, jednak nowsze tomiki wykazują silne przejście do form układanych w typowe zwrotki i zdobionych rymami - ostentacyjnie niekonsekwentnymi w swojej dokładności i niedokładności.

Bibliografia

Link zewnętrzny

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Dariusz_Suska"

Ostatnio zmieniane o 15:10, 17 marca 2007


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne