Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Dominacja internetowa

Spis treści

Wstęp

W pierwszych latach Internetu pewne zakresy działalności były kompletnie dominowane przez jedno miejsce - grupę dyskusyjną, itp. Nie chodzi o miejsca najlepsze lub najwybitniejsze (jak stworzony i posiadany przez Iwo Gajdę, i prowadzony w latach 1998-9 Red Frog), lecz po prostu o skupiające z 80% lub więcej całej akcji w danej dziedzinie.

Angielskojęzyczne miejsca

W poezji dominowało rec.arts.poems (dalej jako r.a.p.). Nieco później, w zakresie haiku i tanka dominowała grupa shiki. W matematyce - sci.math. W szachach - rec.games.chess. Pierwsze, r.a.p., po złotym i srebrnym okresie, gdzieś już od 1998 zdegenerowało się kompletnie, potem wciąż gorzej :-). A grupa sci.math straciła prestiż. Także rec.games.chess, które podzieliło się po kilku latach na trzy nowe grupy, też straciło na znaczeniu. Przez wszystkie trzy grupy przewinęło się w swoim czasie wielu wybitnych ludzi, reprezentujących te dziedziny. W przypadku grupy matematycznej i szachowej jest to oczywiste ze względu choćby na powszechnie uznane autorytety, które brały w nich udział. W przypadku poetyckiej mógłby ktoś oponować. Jednak z pewnością w pierwszych latach r.a.p-u przewinął się przez niego ogromny talent, życie r.a.p.-u było bogate i intensywne. W życiu grupy shiki przez dłuższy czas brała udział Keiko Imaoka.

rec.arts.poems

Grupa shiki

 

Polskie miejsca

Były (co najmniej) trzy. Najpierw wśród grup dyskusyjnych, ogólno-kulturalnych, dominowało Poland-L. Po latach, wśród grup poetyckich - pl.hum.poezja, a w matematyce - pl.sci.matematyka, gdzie przez pewien czas udzielał się nawet Michał Misiurewicz (ech, za krótko). Szkoda, że Poland-L zdegenerowało się, a pozostałe dwie praktycznie zdechły. W przypadku poezji, przynajmniej istnieje dziś szereg innych miejsc. Natomiast brak dynamicznego polskiego miejsca matematycznego (czy ktoś zna jakieś, zasługujące na uwagę?); można od biedy mówić o polskim dziale matematycznym wikipedii (trudno je ocenić; za dobre nie jest, słabsze od angielskiej, co jest naturalne). Z rozwojem Internetu, grupy ogólno-kulturalne (na poziomie) jakoś straciły rację bytu. Dzisiejszy masowy Internet woli(?) miejsca towarzyskie, gdzie tematem jest przysłowiowa dupa Maryny (czyli nic istotnego), jak to się we wczesnym okresie Internetu polskiego mawiało.

Poland-L

Pierwsze polskie dyskusyjne grupy internetowe - powstały w 1989 roku (chyba tak) - to usenetowa grupa soc.culture.polish (zwana z czasem ściepa) i Poland-L. Tę ostatnią założył Jerzy Pawłowski, i przez pierwsze lata był jej tak zwanym właścicielem. Chociaż był oszołomem (jednym z trzech, niemal oficjalnych, o czym więcej poniżej), to grupę administrował świetnie, zresztą dyskretnie, z podziwu godną tolerancją i kulturą. Różnice poglądów i ostre, konfliktowe dyskusje nie były dla niego powodem ani pretekstem do tępienia przeciwników administracyjnie. W tym miał klasę. Paradoks, ale tak było - Świat jest chaosem.

pl.hum.poezja

pl.sci.matematyka

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Dominacja_internetowa"

Ostatnio zmieniane o 09:17, 21 czerwca 2015


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne