Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Eduard Limonow

Eduard Limonow (Эдуард Лимонов), ur. 1943-02-22 w Dzierżyńsku, Rosja.

Utalentowany pisarz i poeta. Niebezpiecznie kopnięty szaleniec, zajmujący się antyhumanitarnie polityką.

Wydał tom wierszy Русское oraz powieść Это я--Эдичка.

Powieść jest o życiu dosyć młodego, rosyjskiego poety na emigracji w Nowym Jorku. Gdy zastanowić się, to PL jest symbolem uniwersalnej miłości. Dlatego koniecznie musi mieć także relacje homoseksualne, raczej mało przekonujące. Po latach autor (Limonow) wrócił do Rosji. Rosyjski polityk prawicowy powiedział o Limonowie (w słowach polityka), że pederasta musi zdradzić ojczyznę. Limonow zaprzeczył doświadczeniu homoseksualnemu. Takie zaprzeczenie (bez względu na jego zasadność) czyni postać Limonowa mniej ciekawą jako artysty i jako człowieka.

W powieści padają przekleństwa niezwykle gęsto, chyba w każdej niemal linijce. Jest to po prostu konieczny środek artystyczny, ze względu na krańcowo przybijający charakter książki, depresyjny. Bez przeklinania, tej książki nie dałoby się przeczytać. Jest to kwestia smaku. Taką ciężką, niesmaczną potrawę można zjeść tylko z pieprzem. Jeśli nie możesz znieść ciągłego przeklinania, to ta książka jest absolutnie nie dla ciebie. Иди на хуй.

Książka jest oczywiście zwariowana (co w oczach wielu jest komplementem), ale dopiero ma tylko minimalne sygnały o nieludzkich poglądach autora, które opanowały autora na całego chyba dopiero po pewnym czasie. Albo autor swoje poglądy usunął w kąt. Sygnałów politycznych w książce nie ma powodów traktować serio, bo sam autor tak ich w powieści nie traktuje. Dlatego, mimo przeklinania, i niezależnie od wyrażania swobodnej seksualności, sama książka jest humanitarna.

Żartobliwie można za największe literackie osiągnięcie Limonowa uznać to, że (fakt!) szył spodnie Bułatowi Okudżawie. Zresztą innym też szył spodnie, będąc przez pewien czas prywatnym krawcem.

Eduard Limonow na poewiki

Poza niniejszym postem, Limonow wystąpił też na stronie Poeta przeklinający.

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Eduard_Limonow"

Ostatnio zmieniane o 16:57, 22 lutego 2014


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne