Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Ezra Pound

Amerykanin urodzony w 1885 w Idaho. Zakuwacz i oczytaniec. Gdyby nie był zakuwaczem, nie dostałby się zapewne w wieku 15 lat na uniwersytet w Pensylwanii. Szczeniak biegle posługiwał się łaciną, co chyba szczególnie urzekło profesorstwo. Pound tymczasem uczy się chińskiego i w wieku 30 lat wydaje tłumaczenia klasyków poezji chińskiej. Zna też japoński i zgłębia tradycje mało znanego jeszcze wówczas w Europie japońskiego haiku. Tłumaczy oczywiście jakieś starocie z łaciny, m.in. Propercjusza. Nie warto wspominać, że i greka – perfekt. Ma hopla na punkcie języków wymarłych i zapomnianych, dzięki czemu swobodnie zgłębia twórczość średniowiecznych prowansalskich trubadurów. A do tego studiuje ekonomię. W końcu, co było nieuniknione przy takim trybie życia, zostaje uniwersyteckim wykładowcą. Zakuwacz Pound zabiera ze sobą książki do plecaka, bo dużo podróżuje pieszo. Jeśli chodzi o życie prywatne, uprawia boks i tenis, pisze wiersze, ma żonę, dwoje dzieci i stałą kochankę.

Oczywiście to zainteresowanie literaturą ma nie tylko charakter uniwersytecki. Pound bierze czynny udział w życiu poetyckim swojej generacji obok Eliota czy Yeatsa. Znana jest historia, według której to właśnie Pound powykreślał spore części Ziemi jałowej Eliota, późniejszego noblisty. I chociaż sam nigdy tej nagrody nie dostał, o czym jeszcze za chwilę, to wyraźnie jego potencjał literacki przewyższał potencjał jemu współczesnych.

To, co się stało w 1933 jest zastanawiające, niezwykłe, przedziwne. 48-letni naukowiec, erudyta, poeta, zakochany w nauce, kulturze, cywilizacji europejskiej spotyka się z Mussolinim i zostaje faszystą. Podczas wojny ma stałe audycje w rzymskim radiu, gdzie wygłasza haniebne mowy, w których sarka i pluje na Żydów, co w roku 1943 jest, nazwijmy to po imieniu, uczestniczeniem w zbrodni. Nasz zakuwacz ma krew na rękach. W 1945 Amerykanie wsadzają go do więzienia, gdzie spędza 12 lat na oddziale dla psychicznie chorych przestępców. Po wyjściu z więzienia pozostaje rasistą i angażuje się w działalność Ruchu na Rzecz Supremacji Białych Amerykanów. Tymczasem mamy lata 60. i niezwykła, erudycyjna poezja Pounda jest coraz chętniej czytana, również przez buntujących się studentów. W Polsce fascynuje się nią m.in. Stachura, który Pounda tłumaczy na polski. Pound umiera we Wszystkich Świętych, 1 listopada 1972 r. w Wenecji.

Od 1917 r. do śmierci pisze opus vitae – Pieśni.

Nieprzeceniony wpływ na Pounda odegrał artykuł niejakiego Ernesta Fenollosy, sinologa, "The Chinese Written Character as a Medium for Poetry", którego maszynopis na ręce poety złożyła żona Fenollosy koło roku 1916 (sam Fenollosa już wtedy nie żył). Pound wypowiada się o tym tekście często i niemal z uwielbieniem. Uważa artykuł za tak doniosły, że kilka lat osobiście zabiega o jego publikację (ta dochodzi do skutku w roku 1919), a potem, kiedy nakład jest wyczerpany, martwi się, że jest ona znów niedostępna.
Obecnie artykuł można sobie pobrać, choćby stąd: http://www.a42.com/library/Pound-CWCMP.pdf --Dominik

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Ezra_Pound"

Ostatnio zmieniane o 13:26, 4 lutego 2007


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne