Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Filozofia dwóch nóg

W odniesieniu do PoeWiki, "filozofia dwóch nóg" oznacza pragnienie harmonijnego rozwoju w dwóch kierunkach: tworzenia zasobów ciekawej, wspólnie redagowanej treści oraz budowania społeczności skupionej wokół PoeWiki.

Praktyka pokazuje, że pewnego rodzaju społeczność wytwarza się wszędzie tam, gdzie ludzie zaczynają się kontaktować poprzez medium sieciowe. Czasami bywa to "społeczność ad-hoc", o płynnych i niewyraźnych granicach (np. na forach dyskusyjnych Onetu czy Gazety.pl). Jednak w warunkach bardziej ukierunkowanych interakcji, takich jak w tysiącu i jednym polskich serwisów poswięconych poezji, wytworzona społeczność ma tendencję do stabilizowania się pod względem składu i obyczaju, czy wręcz to wytwarzania zaczątków poczucia wspólnoty ("my").

Ciekawe, na ile obecnie to "my" się u nas już wytworzyło. alx d 23:22, 26 sierpnia 2008 (CEST)
Na medium, tak mi się wydaje. Ale nie jestem w stanie powiedzieć, czy to dobrze, że nie jest z nas well-done steak;-) g.d.

Praktyka również pokazuje, że taka społeczność, w której ludzie z radością "przebywają" ze sobą za pośrednictwem internetu, z reguły nie wytwarza się "sama z siebie" - a jeżeli zaistnieje w procesie spontanicznej samoorganizacji, najczęściej jest narażona na destrukcyjne procesy charakterystyczne dla medium sieciowego. Po latach uczestniczenia w światku polskich społeczności sieciowych (konkretnie związanych z poezją, choć podejrzewam, że w innych branżach można by zaobserwować podobne zjawiska) doszliśmy do przekonania, że społeczność trzeba aktywnie współtworzyć, aby było w niej miło, podobnie, jak mieszkanie trzeba aktywnie sprzątać i utrzymywać w dobrym stanie technicznym, aby cieszyć się przyjemnością mieszkania w nim. Pomyśleliśmy, że aktywne współtworzenie społeczności ułatwią między innymi treści i rozważania poświęcone różnym aspektom, problemom czy zwyczajom społeczności sieciowych, stąd w PoeWiki takie artykuły jak np. ten o tożsamości sieciowej.

Istota "filozofii dwóch nóg" jest taka - do prosperowania "miejsca" internetowego (takiego jak to tutaj), konieczne są oba czynniki: zarówno solidny poziom merytoryczny, jak i atmosfera, w której ludzie odczuwaliby zadowolenie z wzajemnych kontaktów. Podobnie, jak dwie nogi są potrzebne, aby iść do przodu (albo do tyłu, albo gdziekolwiek tam, gdzie się chce pójść).

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Filozofia_dw%C3%B3ch_n%C3%B3g"

Ostatnio zmieniane o 09:26, 27 sierpnia 2008


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne