Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Grzegorz Cielecki

Grzegorz Cielecki (ur. 1969) - absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, prezes działającego w warszawskiej Stodole w latach 90. XX wieku Klubu Poetyckiego "To był naprawdę fascynujący wieczór". Zanim zaczął przewodzić Klubowi Poetyckiemu Tbnfw związany był z czasopismem Enigma oraz Warszawskim Klubem Młodej Sztuki (pod jego egidą publikował swoje wiersze). Brał czynny udział w organizacji Festiwalu Poetyckiego Wiersz Tysiąca Nocy. Jest współredaktorem antologii Wszystko co moje noszę z sobą (1992).

W swojej karierze literackiej publikował na łamach Magazynu Literackiego, Krzywego Koła Literatury, Enigmy, Donosiciela Studenckiego i Podniebienia. Przez długi czas pracował jako dziennikarz m.in. w Kurierze Polskim, a także w kilku tytułach warszawskiej prasy lokalnej.

W ramach działań Klubu Poetyckiego "To był naprawdę fascynujący wieczór" był niestrudzonym animatorem istnienia chyba najczęściej wydawanego czasopisma poetyckiego w Polsce, tygodnika Próba Atmosfery. Także współredagował wydawane przez klub arkusze poetyckie. Pod koniec istnienia klubu zaczęło się pojawiać też bardziej poważne wydawnictwo Próba Atmosfery bis w formacie kwartalnika.

W pierwszej dekadzie XXI wieku zaangażował się w animowanie ruchu fanów powieści kryminalnej w "Klubie MO-rd". W ramach jego działań redagował antologię Pierwsza seta zawierającą recenzje powieści kryminalnych.

Twórczość

Grzegorz Cielecki pisuje wiersze wolne. W zasadzie nie stosuje znaków interpunkcyjnych, a prozodię buduje przez łamanie wersów. W warstwie tematycznej utwory jego skupiają się na kameralnych sytuacjach, budując atmosferę przez przedstawianie codzienności świeżym językiem. Oto fragment najbardziej sztandarowego jego utworu:


Próba atmosfery

jeżeli będziesz rzygał, to nie na mnie
powiedział tonem lekko lirycznym
wyglądał sympatycznie
na starego degustatora
a ja piłem właśnie ponurą sherry

...

Próba atmosfery, Grzegorz Cielecki

Z tego właśnie utworu wziął swą nazwę Klub Poetycki "To był naprawdę fascynujący wieczór", a także czasopismo wewnętrzne klubu.

Bibliografia

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Grzegorz_Cielecki"

Ostatnio zmieniane o 03:00, 9 września 2010


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne