Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Akant

(Przekierowano z Instytut Wydawniczy "Świadectwo")

Akant - ogólnopolski miesięcznik literacki wydawany w Bydgoszczy od 1998 roku, który z powodu niskiej wartości prezentowanych tekstów stał się już niemal ikoną złego smaku. Krytykowany m.in. przez Jakuba Winiarskiego w słynnych "Przeglądach prasy" na portalach Literatorium i Nieszuflada. Jednak zauważyć należy, że od czasu do czasu wśród autorów pisma pojawiają się również nazwiska uznanych już i cenionych powszechnie poetów, takich jak choćby Bartosz Konstrat czy Piotr Macierzyński. W "Akancie" publikowali także Wojciech Brzoska, Jacek Dehnel (wg słów Dehnela była to publikacja bez pytania się autora o zgodę), Wioletta Grzegorzewska, Elżbieta Lipińska, Marcin Orliński, Tomasz Pułka, Paweł Sarna, Radosław Wiśniewski i inni.
Pozytywną stroną "Akantu" jest to, że regularnie wychodzi jako miesięcznik (12 - 13 numerów w roku) oraz udostępnia łamy autorom początkującym. Co roku redakcja pisma organizuje też konkurs poetycki O Wieniec Akantu.
"Akant" jest przedsięwzięciem założonego w 1987 r. w Bydgoszczy Instytutu Wydawniczego "Świadectwo", natomiast ciekawostka godna odnotowania to fakt, że swoje książki w bydgoskiej oficynie opublikowali m.in. Paweł Barański, Wojciech Brzoska, Paweł Lekszycki i Paweł Sarna, Bartłomiej Majzel, Krzysztof Siwczyk, Krzysztof Śliwka czy Marcin Świetlicki. Tam też ukazał się zbiór esejów Karola Maliszewskiego "Nasi klasycyści, nasi barbarzyńcy. Szkice o nowej poezji". Instytut Wydawniczy "Świadectwo" funkcjonuje bowiem na zasadach zbliżonych do self-publishing, czyli wymaga od swoich autorów albo całkowitego pokrycia kosztów produkcji książki, albo pozyskania na własną rękę sponsora.

Skład redakcji

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Akant"

Ostatnio zmieniane o 18:46, 19 maja 2011


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne