Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Klub Wiersza Łączonego/2/Reguły

< Klub Wiersza Łączonego | 2

<< Do powstajacego wiersza.

Spis treści

Reguły wiersza łączonego - edycja 2


Tym razem chciałabym zaprosić uczestniczki i uczestników w inny obszar kulturowy, to jest na Malaje. Innym rodzajem poezji pisanej zbiorowo jest pantun berkait i do napisania tego rodzaju utworu serdecznie wszystkich zapraszam.

Reguły:

 1. Każdy uczestnik napisze 4 zwrotki pantunu, chyba że nam się spodoba i napiszemy więcej.
 2. Do napisanie pierwszej zwrotki zapraszam gospodarza poprzedniej edycji Klubu Wiersza Łączonego czyli Miłosza. Kolejność pozostałych uczestników zostanie podana po zgłoszeniu się uczestników.
 3. Każda zwrotka składa się z 4 wersów, gdzie wers 1 i 3 jest powtórzeniem wersu 2 i 4 poprzedniej zwrotki.
 4. W obrębie każdej zwrotki wersy rymują się na zasadzie: abab, bcbc, cdcd, dede, itd. Rymy nie muszą być dokładne, jakkolwiek te będą preferowane, niedopuszczalne są konsonanse, czyli same zgodności spółgłosek.
 5. Rytmicznie ma to być. ośmiozgłoskowiec z tokiem co do zasady trocheicznym (akcentowana/nieakcentowana sylaba) z dopuszczalnym odstępstwem do 7 sylab,w przypadku jeśli ostatnia sylaba wersu jest akcentowana. Czyli piszemy na ludową melodię albo też na melodię „Wesela” Wyspiańskiego.
 6. Trzymamy się zasady pembayang i maksud, a więc pierwsze dwa wersy każdej zwrotki są wstępem, obrazem, preambułą, dwa kolejne to znaczenie tego obrazu. Więcej tutaj.
 7. Ostatnia zwrotka powinna zawierać jako 2 i 4 wers - wersy 1 i 3 zwrotki pierwszej, wynika z tego, że zwrotka ta w zasadzie napisze się sama, bo wersy nr 1 i 3 ostatniej zwrotki będą powtórzeniem wersu 2 i 4 zwrotki poprzedniej. Szczególna rola przypada więc osobie, która będzie pisała zwrotkę przedostatnią. Ostatnia zwrotka nie jest tym samym wliczana do puli zwrotek.
 8. Każda nowa strofka jest zatwierdzana przez koordynatora, czas na dopisanie strofki: niezwłoczny. Każdy uczestnik może oddać walkowerem swoją strofkę, wtedy stosujemy zasadę: kto pierwszy ten lepszy. Koordynator będzie sugerował zmiany, co mogą również robić pozostali uczestnicy na stronie Brudnopisu.

Termin: 31.03.2007 godz. 17 - początek.

Kolejność uczestników

 1. Miłosz Biedrzycki niestety Miłosz obecny będzie duchem pierwszej zwrotki ze względu na prace w terenie, gdzie "nie ma niczego nawet internetu". jednak będzie.
 2. Justa
 3. Part
 4. Monika M.
 5. Justa
 6. Miłosz Biedrzycki
 7. Szwedzki
 8. Ela
 9. Maciek
 10. Ela
 11. Part
 12. Monika M.
 13. Szwedzki
 14. Maciek
 15. Miłosz Biedrzycki
 16. Part
 17. Justa
 18. Miłosz Biedrzycki
 19. Szwedzki
 20. Alx
 21. Ela
 22. Justa
 23. Maciek
 24. Monika M.
 25. Part
 26. Ela
 27. Szwedzki
 28. Monika M.
 29. Alx
 30. Maciek

Kolejność została ułożona tak, aby każdy wystąpił 4 razy (nie wiem czy nie za dużo, zobaczymy jak będzie szło, ale w sumie 4 zwrotki na każdego to nie tak dużo, zwłaszcza, że dopisuje się tylko 2 wersy), oraz tak została ułożona kolejność, abyśmy wystąpili w różnych konfiguracjach, a nie zawsze w tej samej. Stąd kolejność ta może się na pierwszy rzut oka zdawać dość przypadkowa. Orientacyjny czas na napisanie zwrotki ok. 10 minut. Jak ktoś nie będzie mógł, bo będzie musiał wyjść z psem, tudzież z innych powodów, proszę dać znać, na stronie brudnopisu wiersza, wtedy każdy może dopisać i wybiorę która będzie według mnie najlepsza (bez odwołań:). Kto używa komunikatora, niech może mailnie do mnie dane komunikatora to w razie jakby co, będę łapać i przypominać komunikatorem (gg, jabber, tlen) koordynator.


(miejsce na dyskusje)

pytanie

"Kolejność3. pozostałych uczestników zostanie podana" to tylko czwórka uczestników może brać udział? hm... -- Joanna B

Nie, tam byl blad w formatowaniu. -- M M


Powstała taka opcja zakulisowo, że może by termin przesunąć o tydzień na sobotę 31 marca 2007 godz. 17, co wy na to? -- M M

tydzień później na razie brzmi dobrze, mogę się dostosować - part

Termin

Wychodzi na to, że w drodze negocjacji ustalono 31 marca godz. 17 czasu środkowoeuropejskiego (polskiego letniego znaczy). Zapominalscy, niezdecydowani etc. do dnia 30 marca się mogą jeszcze zgłaszać, na ten termin oczywiście. Kolejność podam 30 marca koło północy. Justyna może liczyć na takie rozmieszczenie, żeby się jakoś wpasowała ze swoimi godzinami dostępności:). Bardzo się cieszę, że udało się zgrać! -- M M

Dzięki Moniko za udogodnienie :), będę mogła tak jak pisałam wcześniej, pozdrawiam Justa.

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Klub_Wiersza_%C5%81%C4%85czonego/2/Regu%C5%82y"

Ostatnio zmieniane o 11:56, 29 kwietnia 2007


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne