Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Klub Wiersza Łączonego/5/Reguły

< Klub Wiersza Łączonego | 5

Spis treści

Ogólne uwagi na temat poezji P2P

Ta edycja tworzenia wiersza łączonego musi z konieczności odbywać się poza PoeWiki. W obecnej formie będzie się to działo za pomocą emaila. Treść wysyłanego listu znajduje się poniżej.

Oczywiście, jak ktoś chce, to może wziąć poniższy tekst i przerobić według upodobania, a potem samemu puścić w ruch.

Ponieważ jest spora szansa, że opisany algorytm utknie, więc poniższy tekst wysłałem jednocześnie do trzech osób. Zobaczymy, ile utworów wróci. alx d

Treść wysłanego listu

Witam!

Jeśli Cię nie interesuje zabawa w poezję peer-to-peer, odeślij ten list do nadawcy.

Jeśli Cię interesuje ta zabawa, to przeczytaj zasady budowy tworzonego utworu i szybko dodaj swój kawałek, pamiętając, że odsyłając dalej ten utwór zgadzasz się na poniżej opisaną umowę społeczną.

Podpis

Ideologia

Każdy pewnie słyszał nazwę Napster, Gnutella czy Kazaa. Użyte w tych systemach sieci peer-to-peer (P2P) stały się już synonimem nowoczesności. To interesujące podejście do komunikacji w Internecie uderza w uświęconą latami praktyki sieciowej tradycję pracy w oparciu o model klient-serwer - gdy klient potrzebuje informacji, sięga po nią do serwera. W sieciach P2P każdy uczestnik ma te same prawa i obowiązki. W jednym momencie jest klientem, który chce dostać od sieci informację, w innym jest jej producentem, który informacje udostępnia. Ten egalitaryzm uczestników komunikacji sieciowej jest zapewniany przez protokoły, w jakich rozmawiają ze sobą komputery. Protokoły te są symetryczne w traktowaniu członków sieci.

Asymetrię w podziale ról podobną do sytuacji klient-serwer widać też w świecie literatury. Czytelnik (klient) odbiera utwory pisarza (serwera), ale nie na odwrót. Tutaj role są niesymetryczne. Przykład sieci P2P nasuwa natychmiast chęć wprowadzenia podobnego egalitaryzmu do świata literackiego. Stąd pomysł poezji P2P.

Naszą przygodę z poezją P2P będziemy starali się oprzeć o istniejące wzory sieci P2P. A konkretnie skorzystamy z idei sieci Freenet (http://en.wikipedia.org/wiki/Freenet), w której informacje są przekazywane za pomocą protokołu typu cebulka - każdy uczestnik komunikacji dodaje swój wkład, który powiększa wartość interakcji, a punkt docelowy nie jest znany na żadnym etapie działania protokołu.

Protokół

Inicjator, czyli ja, wysyła instrukcję wraz z pierwszą zwrotką. Każdy uczestnik, jeśli dostanie list (może dostać kilka razy), podejmuje jedną z trzech decyzji:

Inicjator może napisać tylko pierwszą zwrotkę - gdy dostanie utwór z powrotem, sesja zostaje uznana za skończoną.

Fajnie byłoby, gdyby utwór nie był ani za krótki, ani za długi, więc prośba jest, aby raczej nie kończyć go, jeśli ma mniej niż 12 zwrotek oraz, żeby go raczej zakończyć, jeśli ma więcej niż 36 zwrotek. Jeśli zabawa będzie trwała dłużej niż 30 dni od daty początkowej, to uznam, że ktoś prawdopodobnie zatrzymał łańcuch i sesja zakończyła się niepowodzeniem, więc gdyby ten czas został przekroczony, to warto też odesłać utwór do mnie.

Zasady budowy utworu

Utwór podzielony jest na zwrotki. Każdy uczestnik, gdy przychodzi na niego kolej dodaje jedną zwrotkę. Każda zwrotka składa się z trzech wersów. Pierwszy wers ma dwa akcenty główne, drugi trzy akcenty główne, zaś trzeci znowu dwa. Na przykład zwrotka:

 Mała fasola
 zazieleniała w naszym ogrodzie -
 spokojny spacer.

jest przykładem dobrze zbudowanej zwrotki, bo pierwszy i trzeci wers mają po dwa akcenty (-ła i -so oraz -koj i -spa), zaś środkowy wers ma trzy akcenty główne (-nia, -na, -gro). Środkowy wers ma dodatkowo akcent poboczny (-zie) w wyrazie "zazieleniała", ale ten się nie liczy. Natomiast niedobra będzie zwrotka:

 Mała fasola
 wzeszła zielono w naszym ogrodzie -
 spokojny spacer.

gdyż środkowy wers ma cztery akcenty główne. Więcej o akcentach można dowiedzieć się z artykułu "Akcent" na PoeWiki (http://poewiki.org/index.php/Akcent).

Warto też, pisząc swoją zwrotkę, nawiązać do zwrotki poprzedniej, ale w taki sposób, aby nasza zwrotka różniła się jakoś od zwrotki przedostatniej. Więcej na ten temat można poczytać w artykule na temat rengi na PoeWiki (http://poewiki.org/index.php/Renga).

Swoją zwrotkę warto opatrzyć podpisem (choć nie jest to oczywiście konieczne). Można też do całości dodać jakiś własny komentarz dowolnej treści, który nie znajdzie się w czystopisie. Jakoś trzeba wskazać, które części tekstu są komentarzami, a które nie. Proponuję, aby linijki zaczynające się od znaku # uznać za linijki z komentarzem. Dla przykładu:

  Ta linijka będzie uważana za część utworu

# Podpis: Jan Kowalski
# Ta linijka będzie natomiast uważana za komentarz.

Dla ciekawskich: podobną formę zaproponował Miłosz Biedrzycki w wiosennej sesji Klubu Wiersza Łączonego na PoeWiki (http://poewiki.org/index.php/Klub_Wiersza_%C5%81%C4%85czonego/1/Regu%C5%82y)

Umowa społeczna

Jeśli gotowy utwór trafi do mnie (ktos@gdzies.tam), to rezerwuję sobie prawo do opublikowania go na łamach PoeWiki w dwóch formach - brudnopisu (na stronie http://poewiki.org/index.php/Klub_Wiersza_%C5%81%C4%85czonego/5/Brudnopis) i formy gotowej (na stronie http://poewiki.org/index.php/Klub_Wiersza_%C5%81%C4%85czonego/5). Oczywiście wszelkie wskazówki dotyczące autorstwa poszczególnych fragmentów zostaną zachowane zgodnie ze stanem, w jakim otrzymam utwór. Rezerwuję sobie prawo do czynienia poprawek redakcyjnych w czystopisie, więc jeśli zamierzasz dodać fragment, w którym takie poprawki mogą zniszczyć Twój pomysł, to zwróć na to uwagę w komentarzu.

Miłej zabawy.

Ja tak czysto korektorsko, bo jesli jeszcze nie rozesłałes, to możesz poprawić: w błednym przykładzie z fasolą są _cztery_ akcenty, a nie trzy:)
Dzięki za zwrócenie uwagi. alx d

Pisany utwór

...

---Powyżej miejsce na kolejne zwrotki.

Druga możliwa treść listu

Witam!

Jeśli Cię nie interesuje zabawa w poezję peer-to-peer, odeślij ten list do nadawcy.

Jeśli Cię interesuje ta zabawa, to szybko dodaj na końcu pasujące haiku, a następnie wyślij do kogoś, kogo to być może będzie bawiło. Osobą tą może też być inicjator (ktos@gdzies.tam), jednak taki ruch oznacza zakończenie tworzenia utworu.

Miłej zabawy!

Podpis

Tworzony utwór

...

+ Więcej na temat tej zabawy możesz się dowiedzieć na stronie: http://poewiki.org/index.php/Klub_Wiersza_%C5%81%C4%85czonego/5/Regu%C5%82y#Tre.C5.9B.C4.87_wys.C5.82anego_listu + Pamiętaj, że dodając swój kawałek i wysyłając dalej zgadzasz się na (niegroźną) umowę społeczną: http://poewiki.org/index.php/Klub_Wiersza_%C5%81%C4%85czonego/5/Regu%C5%82y#Umowa_spo.C5.82eczna

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Klub_Wiersza_%C5%81%C4%85czonego/5/Regu%C5%82y"

Ostatnio zmieniane o 22:42, 24 marca 2008


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne