Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Marzanna Bogumiła Kielar

(Przekierowano z Marzanna B. Kielar)

Marzanna Bogumiła Kielar (ur. 1963 w Gołdapi) poetka, pedagog, pracownik naukowy, absolwentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, prowadzi Pracownię Heurystyki w Zakładzie Metodologii i Pedagogiki Twórczości Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Debiutowała w roku 1991 w Czasie Kultury. Niedługo później, w roku 1992, opublikowała swój pierwszy tom wierszy - Sacra conversazione. Okazał się on wielkim sukcesem, gdyż została za niego wyróżniona nagrodą Fundacji im. Kościelskich w roku 1993. Jest także laureatką:

Jej wiersze były tłumaczone na 22 języki, w tym na niemiecki, angielski, szwedzki, hebrajski, słoweński, litewski, macedoński, czeski, francuski. Publikowała m.in. w: Czasie Kultury, NaGłosie, Zeszytach Literackich, Kwartalniku Artystycznym, Borusii, Krasnogrudzie i Tygodniku Powszechnym. Przelotnie zafascynowana buddyzmem przez związek z Norbertem Kuleszą.

W roku 2001 obroniła doktorat pt. Symboliczne zawłaszczanie indywidualnych przestrzeni życiowych jako sposób tworzenia małych ojczyzn na Wydziale Humanistycznym w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Twórczość

Jak sama mówi tworzy ona poezję kobiecą. I jest to najlepsza kobieca poezja w polskiej literaturze od czasów Haliny Poświatowskiej. Główną cechą charakterystyczną tej poezji jest nastawienie na aktywizację skupienia czytelnika. Głównym środkiem tutaj jest stosowanie specyficznego bogactwa używanego słownictwa:

[...]
kuszące wgłębienie dłoni, kiedy spośród wszystkich
rzeczy, dobrych i złych,
z ich wyszukanej, nietrwałej obfitości
wybierasz niespiesznie jedną: garść czarnych jagód
i zamykają mi usta
jagody
[...]

Sacra conversazione

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Marzanna_Bogumi%C5%82a_Kielar"

Ostatnio zmieniane o 10:07, 19 grudnia 2011


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne