Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Miasta

Spis treści

Wstęp

Niniejsza kolekcja Miasta i miejscowości jest częścią   Wiersze i Geografia,   która z kolei zawiera się w   Wiersze i Świat.   Chodzi głównie o miejscowości nazwane lub jednoznacznie zidentyfikowane. Miejscowości nienazwane/niezindefikowane są dopuszczone tylko wyjątkowo.

Utwory lub kolekcje mogą być opatrzone krótkim objaśnieniem.

Warszawa

Miejscowości polskie (poza Warszawą)

Nowy Jork

Moskwa

Inne nazwane miejscowości (niepolskie)

Krotne miejscowości (dwie lub więcej) w jednym utworze

Miejscowości nienazwane

Miejscowości fikcyjne

Komentarze

hm... (Warszawa)

Z wielu wierszy o Warszawie, niestety ogromna większość jest słaba. Może kiedyś powstanie potrzeba te słabe odsiać. Część przeżyje, bo będzie częścią większej kolekcji, zawierającej przynajmniej jeden wiersz na poziomie. A przede wszystkim tutaj należy wyróżnić utwory, którymi Warszawa mogłaby się chlubić. Choćby wiersz   Piosenka do Warszawy, Jerzego Lieberta, lub wiersz Baczyńskiego, Warszawa.

Powodów zaistnienia słabych utworów jest kilka i różnego rodzaju. Przede wszystkim kupa domorosłych autorów rzuca się na tego typu wiersz, niemając pojęcia o poezji. Część wierszy została napisana z patriotycznego obowiązku. Jedne lepiej, inne gorzej. Obowiązek to za mało. Należy miasto wyczuć i pisać naprawdę o Warszawie. Pewien zgrabny, ale infantylny wierszyk popełnił sam mistrz Gałczyński w roku 1953. Mistrz po prostu wygłupiał się, robił balona z PRLowskich władz; zwłaszcza, że czasy wciąż były stalinowskie, koszmarnie sztywne -- (wlod [zdr] Ty) rozm.

Odpowiedź na pewien wiersz Wisławy Szymborskiej

Powyżej wspomniany wiersz o Warszawie  spokój żywym i nieżywym  był odpowiedzią (poetycką, nie dosłownie) na wiersz W.S., w którym imaginowała jakby wyglądało życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, gdyby przeżył wojnę. Byłem jej wierszem głęboko zniesmaczony. Wiem o Baczyńskim także z prywatnych źródeł. To co napisała było bez potrzeby krańcowo przykrym, niezgodnym z charakterem Baczyńskiego -- (wlod [zdr] Ty) rozm.

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Miasta"

Ostatnio zmieniane o 07:53, 7 marca 2014


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne