Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Nieszuflada.pl

(Przekierowano z Nieszuflada)

Portal poświęcony prezentacji wierszy (podtytuł: "Serwis poetów"), obecny w sieci od marca 2002 r. Obecnie (styczeń 2013) działający w ramach Fundacji Literatury w Internecie.

Spis treści

Założyciele

Jedną z inicjatorek Nieszuflady, jej spiritus movens i przez długi czas jej "twarzą" (przedstawicielką w kontaktach zewnętrznych) była poetka Justyna Radczyńska, konsekwentnie utrzymująca w Nieszufladzie tożsamość seryjną o nazwie "Jola Grosz".

Do uzupełnienia o założycielach i ludziach uczestniczących od początku, można wspomnieć o secesji z Poezji Polskiej Piotr Czerniawski 16:59, 17 sie 2006 (CEST)

Deklaracja

Ze "Wstępu" na stronie głównej:

Oto jest miejsce dla tych, którzy nie chcą już swoich wierszy odkładać do szuflad, dla tych, którzy wiersze do szuflad nieodłożone chcą przeczytać i dla tych, którzy nie odkładając już do szuflad swoich wierszy, chcą komentować wiersze tych, którzy ich do szuflad nie odłożyli, lecz odłożyli nie do szuflad, czyli w NIESZUFLADZIE.

Można zatem wskazać (po rozwikłaniu nieco złożonej składni powyższego zdania), że deklarowanym celem Nieszuflady było stworzenie przestrzeni do prezentacji twórczości i dyskusji warsztatowych dla autorów, którzy w przeciwnym razie pisaliby "do szuflady", czyli nieuczestniczących (jeszcze?) w tradycyjnym obiegu publikacji.

Instytucja gości

Jedną z innowacji wprowadzonych przez Nieszufladę było zapraszanie gości ze świata "papierowej" literatury (najpierw w cyklu dwutygodniowym, potem miesięcznym, potem dwumiesięcznym, z przerwami na wakacje) w celu komentowania wierszy użytkowników, przedstawionych przez nich do oceny, oraz odpowiadania na pytania użytkowników "on line". Było to nietypowe dla polskich społeczności sieciowych zainteresowanych poezją, które wcześniej raczej podkreślały swój dystans do "galaktyki Gutenberga", a także pewną samowystarczalność i niezależność od hierarchii i układów sił, obowiązujących "w realu".

Z wizytami gości-konsultantów związane było również gromadzenie tekstów autorów uznanych również poza środowiskiem sieciowym, w ramach tzw. Oczytalni [1], do której ostatnie teksty dodano w maju 2004 r.

Instytucja wizytorów była w efekcie wkupieniem się przez Justynę Radczyńską i spółkę w świat "papierowy". Usługa za usługę. Zyskiwały obie strony. wlod

Nieszuflada a "real"

Specyfiką Nieszuflady było powstrzymywanie się od działań "w realu" typowych dla innych społeczności sieciowych, takich jak organizowanie tzw. "zlotów", rzadkością było także uczestniczenie w imprezach "jako Nieszuflada". Zmieniało się z to z czasem (np. Nieszuflada oficjalnie uczestniczyła w "Manifestacjach Poetyckich" w 2005 r., organizowanych przez SDK w Warszawie). Istniały jeszcze inne inicjatywy, związane z przejściem "do realu", jak np. plany wydawnicze, nie zostały one jednak zrealizowane.

Wydaje mi się, że Jola Grosz i Darek Pado przedstawili "jako Nieszuflada" referat na sesji literaturoznawczej "Liternet.pl" (rok 2003? 2004?) - trzeba by to sprawdzić ze źródłami -- Miłosz Biedrzycki
Z tego co pamiętam - w Krakowie Festiwal „Literatura wobec nowej rzeczywistości” (czerwiec 2004) (Darek Pado i ja, była też Jola Grosz), w Sopocie we wrześniu(?) 2004 Darek Pado i Monika Mosiewicz Piotr Czerniawski 21:02, 15 sie 2006 (CEST)
Chyba nie "jako Nieszuflada", tylko "jako założyciele/animatorzy Nieszuflady". Natomiast sama Nieszuflada nie organizowała żadnych imprez (imprezy organizowała Fundacja, ale też na dość małą skalę). Marcin Jagodziński

Etapy. Nieszuflada a relacje towarzyskie

Nieszuflada jako serwis szybko zdobyła popularność, a co za tym idzie, po niecałym roku od rozpoczęcia działalności można było zaobserwować wpływ efektu skali. Można powiedzieć, że wówczas zakończył się okres pierwotny, czyli etap, w którym życie społeczności animowali wyłącznie założyciele i pionierzy Nieszuflady - Jola, Darek Pado, _ii_. W późniejszym czasie społecznością wstrząsały różne zmiany konfiguracyjne, grupowała się i przegrupowywała, ale już nie była skonsolidowana wokół administracji. Wtedy też popularnoscią zaczęło się cieszyć hasło: To jest serwis literacki, a nie towarzyski.

Ileż w tym ironii i hipokryzji! -- wlod

Celem stwierdzenia To jest serwis literacki, a nie towarzyski było zapobieganie wartościowaniu wierszy przez pryzmat kontaktów towarzyskich, na zasadzie "lubię cię, więc ci napiszę pozytwyny komentarz". Miało to przeciwdziałać zbaczaniu z kursu obranego na cel serwisu, czyli dyskusji warsztatowych, na boczne ścieżki wzajemnego poklepywania się po plecach, przesyłania buziaków i opowiadania o swoich życiowych problemach lub sukcesach.

ditto! -- wlod

Problem polegał chyba na tym, że jednak wiele działań w Nieszufladzie i inicjatyw użytkowników było działaniami na pograniczu zabawy towarzysko-literackiej, np. spontaniczne konkursy. Więzy towarzyskie tak czy siak się pojawiały, ludzie spotykali się na wieczorach autorskich, na konkursach, mówili o sobie "znamy się z Nieszuflady", co niejako wprowadzało konfuzję, jak to właściwie z tym serwisiem jest i na ile tej "towarzyskości" można sobie pozwolić. Zdanie To jest serwis literacki, a nie towarzyski, służyło także zażegnywaniu konfliktów osobistych między użytkownikami, co w efekcie zmieniło jego funkcję z prośby o dbanie o poziom dyskuji, na ostrzeżenie, co tylko mogło powiększać już istniejącą konfuzję, co do tego jak to zdanie rozumieć.

Hasło to straciło jednak na znaczeniu (przynajmniej w odniesieniu do forum), w roku 2005 i latach późniejszych, wiele wątków na forum miało czysto towarzyski i hermetyczny dla niewtajemniczonych charakter, a wielu użytkowników przekroczyło punkt GPS.

Moderowanie

Jeśli chodzi o sprawy administracyjne, po serii paroksyzmów, związanych z niczym nieskrępowanym trollowaniem ustalił się pragmatyczny status quo, polegający na arbitralnym moderowaniu (przez kasowanie) najbardziej drastycznych treści, stanowiących naruszenia prawa karnego (przepisy o podżeganiu do nienawiści), dóbr osobistych innych użytkowników itp.

Powyższe jest fałszem. Nieuczciwie przedstawia co się działo na nieuczciwej NS -- {[(slf [zdr] Ty)] wlod}

Spory i rozłamy

Właśnie arbitralny charakter moderacji, pozostającej w gestii kilku osób mających uprawnienia administratorskie, doprowadził do powtarzających się (od października 2003 r.) konfliktów z kilkoma użytkownikami, którzy w końcu skorzystali ze swojego prawa do odejścia, dobitnie to deklarując. Spór na temat metod prowadzenia portalu przerodził się przy okazji w konflikt osobisty. Spór ten był jedną z przyczyn, które doprowadziły do powstania portalu Rynsztok.pl, który od początku budował swoją tożsamość na opozycji wobec Nieszuflady.

To chyba raczej skorzystali z meatball:RightToFork. alx d
Nie jestem pewien. Fork - rozwidlenie - kojarzy mi się (etymologicznie i technologicznie) z sytuacją, kiedy ktoś skopiowałby serwis w określonej chwili i zaczął rozwijać go oddzielnie, co spodowałoby, że z biegiem czasu powiększałaby się różnica między tymi dwoma miejscami. Tymczasem rynsztok.pl został założony od podstaw, bez korzystania z treści ani też oprogramowania nieszuflady.pl -- Miłosz Biedrzycki

Ewolucja Nieszuflady

Jednym ze zjawisk, które zaszły w Nieszufladzie po konflikcie było wydzielenie się grupy użytkowników korzystających z forum, natomiast w zasadzie niepublikujących wierszy.

Obecnie Nieszuflada jest prawdopodobnie najczęściej odwiedzanym z polskich portali i serwisów poetyckich (źródło?) i skupia w swojej bazie danych prawdopodobnie najwięcej tekstów (źródło?) w tym gronie.

Długoterminowe zmiany w społeczności Nieszuflady niektórzy obserwatorzy postrzegają jako ewolucję od luźnej wspólnoty bez widocznej hierarchii do serwisu coraz bardziej zhierarchizowanego.

Nieszuflada, od momentu powstania, tworzyła hierarchię wśród poetów za pomocą środków administracyjnych (a nie poprzez artystycznie wyróżniającą się twórczość i krytykę literacką na wysokim poziomie). Miała to wmontowane w swój system, stworzony przez założycieli. W pewnych wątkach _ii_ podkreślał, że nieszuflada nie jest miejscem dla krytyki literackiej na wysokim poziomie, co zresztą _ii_ konskwentnie praktykował en mass w swoich postach, zwalczając próby podniesienia jakości krytyki. -- wlod
Niezwykle silny okazał się syndrom ZBoWiD dotykający osoby odchodzące z serwisu (wskutek konfliktów z administracją bądź niezadowolenia z sytuacji na portalu) albo zostały zeń usunięte. ZBoWiD wydaje się jednym z powodów założenia portalu rynsztok.pl, nad którym po dziś dzień unosi się kombatancki duch (wieczorki wspomnień, manifestacje itp.). Nasilenie ZBoWiD nastąpiło w okresie pojawienia się na portalu Jacka Dehnela, który niejako odciążył Justynę Radczyńską, biorąc na siebie obowiązki „wroga ludu” i tworząc odrębną kategorię ZBoWiD-owców: kombatanci dehnelowscy. MW
No i mamy próbkę stylu zwolennika Nieszuflady (powyższy MW). Komentarz zbędny. wlod 00:00, 15 lutego 2008 (CET)

Działania redakcyjne

I tak: u zarania różne osoby animowały różne działania w Nieszufladzie, ale były to działania "nieoficjalne" lub prowadzone przez samą administrację. Pierwszą osobą, która rozpoczęła działalność "redakcyjną" pod swoim nazwiskiem był Jakub Winiarski, który kilkanaście miesięcy po swojej oficjalnej wizycie wrócił z comiesięcznymi przeglądami prasy. Później Maciej Woźniak zaczął pisać recenzje muzyczne a Edward Pasewicz zaczął prowadzić "Interpretratorię". W działalność komentatorską i poniekąd mentorską aktywnie zaangażował się Jacek Dehnel. Jak pisze anonimowy użytkownik (który w międzyczasie okazał się być Marcinem):

Jacek Dehnel został quasi-oficjalnym "kaowcem" Nieszuflady. Polega to m.in. na tonie, w jakim rozmawia z użytkownikami, w którym łatwo można wyczytać ton, wskazujący, iż nie jest on jednym z nich, a raczej pełni rolę "redaktora" i "oficjalnego rzecznika" tego serwisu. Poświęca on Nieszufladzie wiele czasu i wysiłków (starając się także przyciągnąć osoby, które z serwisu odeszły po serii konfliktów).

Incydent i inne kwestie związane z nieszufladą

Opisane zgodnie z punktem widzenia Włodka.

Zobacz:

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Nieszuflada.pl"

Ostatnio zmieniane o 18:58, 8 stycznia 2013


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne