Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Niezmiennik wersowy

Niezmiennik wersowy to taki niezmiennik kompozycyjny, który nie zmienia się przy przechodzeniu od wersu do wersu. Typowymi przykładami niezmienników wersowych są:

Warto zwrócić uwagę, że powyższe niezmienniki nie są jedynymi możliwymi niezmiennikami. Najprostszym niezmiennikiem, który mieści się jeszcze w powyższej galaktyce niezmienników, a który zwykle jest pomijany w rozważaniach teoretycznoliterackich. Mianowicie chodzi o

Wszystkie te niezmienniki opierają się na założeniu, że wiersz jest w pewnym sensie przeznaczony do śpiewania lub recytowania i wynikają z zasad tworzenia takich utworów lub zasad wygodnego recytowania. Jednak nie jest to jedyne możliwe podejście. Istnieją w teorii literatury systemy wersyfikacyjne, które opierają się na innych niezmiennikach, np.:

Oczywiście w swoich własnych poszukiwaniach twórczych nie ma konieczności ograniczania się do tych kliku powyżej wymienionych ewentualności. W końcu współczesny czytelnik może być bardziej przejęty ładnym wyglądem wiersza niż jego ładnym czytaniem i wtedy jak najbardziej na miejscu byłoby utrzymywanie:

Widoczne w XX wieku przejście od wiersza recytowanego do wiersza czytanego po cichu może skłaniać twórców do obierania niezmienników o charakterze semantycznym, np.:

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Niezmiennik_wersowy"

Ostatnio zmieniane o 21:38, 3 lutego 2007


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne