Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Nowa generacja serwisów poetyckich

Pewnego zastanowienia wymaga kwestia, w którym kierunku powinny się rozwijać literackie serwisy internetowe - zwłaszcza te służące do wymiany opinii na temat tekstów poetyckich.

Po co następna generacja serwisów?

Następna generacja serwisów jest potrzebna, aby wykształcić nowe, ciekawsze poetyki, mogące wzbogacić współczesny lub przyszły krajobraz literacki.

Mankamenty obecnych serwisów

Głos w dyskusji (wh)

Alx, przede wszystkim chcę Ci podziękować za poruszenie tematu.

Czysta poezja straciła podstawę istnienia. Historycznie, poezja przez większość czasu istniała w połączeniu z muzyką, tańcem, opowiadaniem, pamiętnikami, grafiką i malunkiem, ... Myślę, że pora powrócić do koegzystencji z innymi sztukami (i tak nie ma wyboru). Czysta poezja dziś jest nieatrakcyjna.

Dziś istnieje możliwość portalu, który będzie zamieszczał wiersze, będące w tle grafiki lub wkomponowanej w filmy. Podkreślam w tle, a nie na tle. Główne skrzypce będzie grać inna sztuka (nawet koncert skrzypcowy :-), a poezja będzie tylko dodatkiem, choć miejmy nadzieję, że czasem ważnym.

Ponadto w latach 80' rozpatrywałem elementy graficzne, które wzbogacałyby wiersz. Chodzi nie o poezję w połączeniu z innymi sztukami, lecz o samo rozszerzenie pojęcia poezji, które korzystałyby z postępu technologicznego. Przykładem m oże na przykład być gazeta świetlana, kiedy to frazy dynamicznie pojawiałby się i znikały, zamiast statycznie tkwić na stronie. Oczywiście kolory mogą być używane intensywnie. Itd. Uzyskałoby się NOWĄ sztukę, ledwo pokrewną z poezją.

Chcemy, czy nie, idziemy za postępem technologicznym. Zmiany internetowe za ostatnie dwadzieścia lat z hakiem też były podyktowane przez zmiany technologiczne (także przez zmiany socjalne, gdy Internet przestał ograniczać się do wtajemniczonych). -- (wlod [zdr] Ty) rozm.

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Nowa_generacja_serwis%C3%B3w_poetyckich"

Ostatnio zmieniane o 21:41, 8 września 2013


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne