Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Pacynka

Pacynka, to zaadaptowanie angielskiego określenia "Sock Puppet", które jest używane na określenie dodatkowej tożsamości sieciowej przez osobę, która już ma inną tożsamość sieciową.

Pacynki są tworzone przez ich animatorów z różnych powodów:

Trudno zdecydowanie powiedzieć, że używanie pacynek jest złe, trudno także zdecydowanie powiedzieć że jest dobre. Negatywna ocena używania pacynek ma swoje oparcie w normach czy przyzwyczajeniach jakie mamy w realu. Nikt z nas raczej nie spodziewa się, że nasza sąsiadka, jest jednocześnie taksówkarzem ale z doklejoną brodą i wąsami, albo że niania naszych dzieci jest tak naprawdę kulturystą z biustonoszem wypchanym skarpetkami. Efekty takich przebieranek są nieustającym tematem mniej czy bardziej wyrafinowanych komedii filmowych czy teatralnych.

Z pewnością jednak dozwolenie na niczym nieograniczone multiplikowanie tożsamości, przeczy tworzeniu społeczności.

Jeśli wiemy, że każda osoba może wystąpić w jednym czy wielu przebraniach, nieufnie zaczynamy podchodzić do każdego użytkownika, nie wiedząc jakich interakcji po nim się spodziewać. Nie wiadomo czy "Dr.Jekyll", z którym tak uroczo nam się ostatnio rozmawiało, to nie jest aby "Mr.Hyde", z którym nasze interakcje układały się wręcz odwrotnie. Nie wiadomo, czy dyskutujemy faktycznie z kilkoma osobami czy z jedną - ergo nie wiadomo, czy faktycznie chodzi o dyskusję. Nie wiadomo także czy dyskusje które czytamy na danym forum są prowadzone pomiędzy wieloma osobami, czy też ktoś rozmawia sam ze sobą. Suma tych wszystkich niewiadomych co do zasady równa się zniechęceniu do społeczności danego forum.

Większa ilość pacynek prowadzi także de facto do rozmycia tożsamości seryjnej. Raczej trudno utrzymać konsekwentny profil większej ilośći takich tożsamości, między innymi z powodu pomyłek, kiedy to "Mr.Hyde" napisze coś miłego, a "Dr.Jekyll" przypuści agresywny atak.

Jakby drugą stroną medalu, ale nie do końca opozycją jest tożsamość zbiorowa.

Ja na przykład używałam pacynki "Renia T." w Nieszuflada.pl obok tożsamości "strzyga vel strzyga" --Monika Mosiewicz

Zobacz

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Pacynka"

Ostatnio zmieniane o 20:46, 14 marca 2011


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne