Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Poeta przeklęty

Okładka 14. nr. "Cegły"
Enlarge
Okładka 14. nr. "Cegły"

Spis treści

Polscy poeci przeklęci

Rozwiń mnie!!!

Poeci przeklęci w różnych krajach

Poeci rosyjscy: Aleksander Puszkin i Michał Lermontow zginęli każdy w pojedynku. Aleksandr Błok zmarł 7 sierpnia 1921 - odmówiono mu leczenia za granicą, poleconego przez lekarzy w Rosji. Mimo wstawiennictwa Gorkiego, wiza została przyznana dopiero 3 dni po śmierci poety. Siergiej Jesienin i Włodzimierz Majakowski popełnił samobójstwo odpowiednio w 1925 i 1930. Osip Mandelsztam i o poetyckim stylu prozaik Izaak Babel padli ofiarą stalinowskiego terroru. Mandelsztam zginął po latach na zesłaniach. Izaak Babel został zamordowany w więzieniu. Samobójstwo popełniła Marina Cwietajewa, 31 sierpnia 1941 roku; w roku 1919 zmarła z głodu jej córka. Powtarzające się od 1946 roku coroczne pogłoski o możliwości przyznania nagrody Nobla dla Borysa Pasternaka były dla Sojuza (partii i rządu - w jego chorej logice) powodem do prześladowania pisarza. Wreszcie Pasternak w roku 1958 Nobla otrzymał (chociaż prosił, żeby mu go nie przyznawano, a nawet proponował do nagrody Alberto Moravię), a Sojuz pisarza zaszczuł. Umarł w roku 1960. Od nagrody do śmierci minęło półtora roku. W Sojuzie zesłany do obozu był też Josif Brodski (Ио́сиф Алекса́ндрович Бро́дский) - jako chuligan. Zesłanie zniszczyło mu zdrowie i w efekcie skróciło mu życie.

Poeci Amerykańscy (USA): Zbieżne historie dwóch amerykańskich poetek: Sylvia Plath (1932-63) - pokonała ją depresja. Miała małe dzieci, ale i tak w końcu popełniła samobójstwo. Kontrowersją jest otoczona Plath spuścizna literacka, którą przejął odseparowany mąż, i dokonał w niej pewnych spustoszeń. Także przegrała walkę z depresją i popełniła samobójstwo Anne Sexton (1928 – 1974). W wierszach prezentowała wszystkie własne, osobiste tematy.

Poeci angielscy: Wilfred Owen (1893-1918) - autor Dulce et Decorum Est, zginął na froncie w WWI, na tydzień przed zawieszeniem broni.

Poeci europejscy

Rachel Akerman (1522–1544) - austriacka Żydówka, którą z powodu jej poematu Geheimniss des Hofes wygnano wraz z jej ojcem z Wiednia.

Primo Levi, Żyd włoski, laureat literackiej nagrody Nobla, przeżył niemiecki obóz koncentracyjny, popełnił samobójstwo 12 sierpnia 1987.

Dyskusja

Chyba poetów przeklętych to już dzisiaj nie ma. Czasy się pozmieniały. Myślę, że jednym z ostatnich był Andrzej Babiński. Może jeszcze Marcin Świetlicki miał kiedyś tam zadatki na poetę przeklętego, ale szybko się zorientował, że to gra niewarta świeczki. Cena za bycie poetą przeklętym jest nazbyt wysoka. - Mariusz Cezary Kosmala

A Jan Riesenkampf - przeklęty, czy tylko wyśmiany? alx d
Może po prostu słaby? -- {[(slf [zdr] Ty)] wlod}

O, rzeczywiście, bardzo dobre pytanie. - Mariusz Cezary Kosmala

A na przykład Kazimierz Ratoń? Niektórzy zaliczają. Może ktoś pokusi się o kategorie? -- mat
Mi tutaj jeszcze brzękoli Kazimierz Biculewicz. alx d
Ratoń oczywiście tak, ale zmarł jeszcze przed Babińskim przecież. - Mariusz Cezary Kosmala

Jan Marx w eseju "O poetach przeklętych" pomieszczonym w "Legendarnych i Tragicznych" (Wyd. Alfa, Warszawa 1993) oprócz wyżej wymienionych przywołuje również Kazimierę Zawistowską, Józefa Gielo, Stanisława Czycza oraz Janusza Żernickiego. --mat

Gielo do uzupełnienia - Mariusz Cezary Kosmala

Można zaliczyć do poetów przeklętych tych, którzy w młodym wieku zginęli za okupacji i w Powstaniu Warszawskim: Andrzej Trzebiński, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy i Zdzisław Stroiński.

A kto zna i rozumie życie Leśmiana i Tuwima, też będzie widział w nich poetów przeklętych -- (wlod [zdr] Ty) rozm.

Pytanie

Czy każdy poeta, ktory zmarł tragicznie lub śmiercią tragiczną lub młodo, był przeklęty?  Czy też chodzi o tych, których twórczość została doceniona dopiero po długich latach (lub wcale) ? -- wlod

No właśnie. Jeszcze Stanisław Piętak. Popełnił samobójstwo wyskakując przez okno. Można go zaliczyć czy nie? mat

A Maciej Niemiec? mat

Nie pytaj, tylko dopisuj. - Mariusz Cezary Kosmala
Proponuję, by tak jak dotąd, chronologicznie, według daty śmierci -- (wlod [zdr] Ty) rozm.

Notki w antologii

2-tomowa antologia "Od Staffa do Wojaczka" ma notkę biograficzną przy każdym uwzględnionym poecie. Od samobójstw niestety aż roi się.

Jeśli chcesz zobacz też

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Poeta_przekl%C4%99ty"

Ostatnio zmieniane o 14:59, 17 marca 2015


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne