Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Poezja (czasopismo)

(Przekierowano z Poezja dzisiaj)

Klasyczna okładka pisma
Enlarge
Klasyczna okładka pisma

Poezja - w pewnym sensie kultowy już dzisiaj, peerelowski miesięcznik poświęcony sprawom szeroko pojętej poezji, także tej uchwyconej w innych niż literatura dziedzinach sztuki. Był wydawany w latach 1965 - 1989 przez RSW "Prasa-Książka-Ruch" i dostępny m.in. w kioskach ruchu obok papierosów i gazet. W legendarnym, pierwszym numerze z grudnia 1965 roku zadebiutował Rafał Wojaczek, którego wiersze komentarzem opatrzył Tymoteusz Karpowicz. Obok Wojaczka swoje wiersze w numerze opublikowali również: Kazimiera Iłłakowiczówna, Jarosław Iwaszkiewicz, Mieczysław Jastrun, Anatol Stern, Julian Przyboś, Wisława Szymborska, Urszula Kozioł, Anna Kamieńska, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jan Śpiewak i inni. Pierwszym redaktorem naczelnym był Jan Zygmunt Jakubowski, następnie zaś Bohdan Drozdowski i Marek Wawrzkiewicz. Prócz zwykłych numerów ukazywały się też numery tematyczne "Poezji", poświęcone wybranym zagadnieniom. Od roku 1969 "Poezja" przyznawała doroczne nagrody za najlepszą debiutancką książę poetycką.Poezja dzisiaj

Współcześnie tradycję dawnej "Poezji" próbuje kontynuować ukazujący się od roku 1998 miesięcznik (w praktyce numery dość często bywają podwójne) "Poezja dzisiaj", którego wydawcą i redaktorem naczelnym jest Aleksander Nawrocki, właściciel wydawnictwa książkowego IBiS.
Swego czasu pismo "Poezja dzisiaj" publikowało jedynie tych autorów, którzy to pismo prenumerowali, co wprost proporcjonalnie przekładało się na poziom.

Anegdota

Kiedy w roku 1965 ukazał się pierwszy numer "Poezji" z wierszami Wojaczka, poeta Janusz Styczeń zszedł cały Wrocław w poszukiwaniu tegoż i nic. Udało mu się nabyć egzemplarz dopiero w kiosku na dworcu kolejowym.

Link zewnętrzny

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Poezja_%28czasopismo%29"

Ostatnio zmieniane o 12:11, 9 października 2010


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne