Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Poezja internetowa/Spojrzenia

< Poezja internetowa

tkg i "Spojrzenia"

Jednym z pierwszych polskich internetowych czasopism były Spojrzenia - indeks + linki. Pierwsze zdanie na tej stronie (nie wiem na ile pełnej) informuje, że:

Pismo „Spojrzenia” redagowali od początku do końca Jurek Krzystek i Jurek Karczmarczuk, a współpracowali z nimi w tej pracy w różnych okresach Andrzej Kobos, Mirek Bielewicz, Zbigniew Pasek, Maciej Cieplak i Michał Babilas.

Antyalfabetyczna kolejność wymienienia dwóch głównych redaktorów wskazuje na nieco większą wagę Krzystka, który swojej wizji pisma przestrzegał z wielką dyscypliną, choć nie dogmatycznie lub fanatycznie. W szczególności raczej niechętnie widział w nim poezję, zwłaszcza oryginalną (nową), i udzielił jej relatywnie mało miejsca - chyba miał rację, raczej tak.

Bazą autorską, a nawet materiałową, Spojrzeń było najpierw Poland-L, a po pewnej przerwie w działalności pisma, stał się bazą Papirus. Specjalne miejsce w Spojrzeniach zajmowały artykuły Tadeusza Gierymskiego (tkg). W szczególności niezwykłe były jego opracowania Powstania w Getcie Warszawskim i Powstania Warszawskiego (którego jednym z bohaterów był sam tkg). Podawał w nich tło międzynarodowe, spojrzenie od strony cywili (stosuje się to zwłaszcza do Powstania Warszawskiego), pisał o stronie wojskowej, o odbiciu Powstań w poezji, ... Jego wiele esei, wszystkie które tkg napisał, charakteryzowała głębia, pełnia, żelazna logika, bezstronność (obiektywizm), humanizm, rzetelność historyczna... Jednak te o Powstaniach wciąż wyróżniały się dodatkowo niezwykłą liryką. Katastrofa Papirusa była nieszczęściem dla polskiej literatury i eseistyki historycznej.

Tadeusz K. Gierymski (tkg) zawsze kojarzył mi się z Tadeuszem Kościuszką. Człowiek, który jako młody żołnierz przeżył w Polsce bohatersko okupację i rany, który w Ameryce narażał życie, biorąc udział w ruchu praw cywilnych Martina Luthra Kinga, jr., człowiek który tak wiele i głęboko wiedział o psychologii (jego zawód, był profesorem), o religii, o historii, o sztuce, o żeglarstwie, ... padł ofiarą nędznej, internetowej machlojki - ludzkiej, podłej małości, połączonej z ignorancką arogancją. -- wlod

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Poezja_internetowa/Spojrzenia"

Ostatnio zmieniane o 22:28, 19 kwietnia 2008


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne