Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Pomoc:Przewodnik obrazkowy/Jak wkleić wiersz

<<Powrót do Spisu Treści Przewodnika


Jak wkleić wiersz


Wiersze lub inną twórczość wklejamy na podstronach stron osobistych.. Strony w głównej przestrzeni przede wszystkim mają tę wadę, jeśli chodzi o publikację tekstów, że nie są z nimi skojarzone strony rozmowy, więc nie ma gdzie skomentować naszej twórczości. A ponadto tylko na stronach osobistych działają ewentualne zabezpieczacze przed cudzymi wpisami. Podstronę robi się w ten sposób, że na swojej stronie osobistej wpisuje się

[[/nazwa podstrony]]

Różnica między utworzeniem podstrony do swojej strony, a strony w głównej przestrzeni tkwi w tej małej kreseczce: "/", ta kreseczka robi podstronę.

W przypadku wątpliwości jak to zrobić, najprościej wpisać tytuł wiersza na swoją stronę osobistą, zaznaczyć tytuł w oknie edycji i następnie kliknąć na czwarty przycisk od lewej, ten który ma napis /A - tytuł zostanie automatycznie sformatowany, tak aby utworzył link do podstrony. Strona będzie się wtedy nazywać tak jak tytuł wiersza.

Poniżej jak to wygląda w praktyce:

Grafika:7zrzut mój wierszyk.jpg

Numerem jeden oznaczono wygląd tekstu jaki należy wpisać w polu edycji, aby utworzyć podstronę.

Numerem dwa oznaczono pole, w którym opisuje się zmianę dokonaną na stronie, np. można tam wpisać: nowy wiersz jeśli dodało się nowy wiersz, ten opis pojawia się później na stronie ostatnich zmian i łatwo się zorientować, kto ostatnio dodał nowy wiersz.

Po utworzeniu podstrony klikamy zapisz i otrzymujemy taki efekt:


Grafika:7azrzut mój wierszyklink.jpg


Jak widać tekst /mój wierszyk jest podświetlony na czerwono, czyli mamy linka do pustej strony, aby wkleić wiersz, musimy kliknąć na tego właśnie linka, otworzy się okno edycji, w którym wpisujemy wiersz. Poniżej obrazek z wpisanym wierszem.


Grafika:8zrzut mój wierszykedycja.jpg


Na tym obrazku najważniejsza rzecz to znaczniki <poem> i </poem> - oznaczone numerem jeden. Zawsze w trójkątnych nawiasach znajdują się jakieś znaczniki tekstu, które coś tekstowi robią ułatwiając jego formatowanie. Znaczniki <poem> i </poem> robią wiersz, czyli dzielą wpisany tekst na wersy, bez tych znaczników tekst zostanie zapisany ciurkiem. Można także używać innych znaczników dla uzyskania podobnego efektu, więcej na ten temat tutaj: Pomoc:Formatowanie tekstu.

Poniżej efekt, jak wygląda wpisany tekst po zapisaniu, jak widać, tekst który nie był objęty znacznikami <poem> i </poem> poleciał ciurkiem.


Grafika:9zrzut wierszykefekt.jpg


Gdy Ci się znudzi lub zacznie Cię irytować ukośna kreska na początku tytułu wiersza, to możesz zamiast

   [[/nazwa podstrony]]

spróbować wpisać

   [[/nazwa podstrony|nazwa podstrony]]

powinno pomóc (uwaga: pionowa kreska często na klawiaturze ma postać dwóch pionowych kresek jedna nad drugą z malutkim odstępem pomiędzy).

>> Kolejny rozdział

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Pomoc:Przewodnik_obrazkowy/Jak_wklei%C4%87_wiersz"

Ostatnio zmieniane o 12:08, 2 czerwca 2008


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne