Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Pomoc:Przewodnik obrazkowy/What I Know Is - czyli jak dodać treści do WIKI

<<Powrót do Spisu Treści Przewodnika


What I Know Is - czyli jak dodać treści do WIKI


W zasadzie to po dotarciu do tego punktu każdy już musi się domyślać jak dodaje się treści do PoeWiki w jej głównej przestrzeni (trzeba kliknąć na przycisk edytuj i pisać), czyli treści które nie stanowią wiersza, opowiadania czy felietonu, w którym nie pozwalamy innym grzebać, wręcz przeciwnie, stanowią myśl naszą na temat literatury czy jej jakiś aspektów, którą chcemy skonfrontować i rozwinąć w ramach wspólnego redagowania. Tego rodzaju treśći umieszczamy w przestrzeni głównej, czyli tej gdzie co do zasady nazwy stron są wypisane tym gołębio-mundurowym kolorem niebieskim.

I tu pojawia się taki problem, mamy pomysł na stronę, np.: "Neolingwizm - nowość czy tylko kontynuacja" no i gdzie to wpisać i jak, żeby się strona z takim tytułem utworzyła? i czy w ogóle strona może mieć taki długi tytuł. Na to ostatnie pytanie odpowiadam - może! Wiki to niekoniecznie -pedia, jak każdy, kto trochę poprzeglądał nasze strony może się zorientować, wiki zawiera treści hasłowe, zwłaszcza w kategorii Leksykon PoeWiki, jakkolwiek opracowane w sposób niekoniecznie encyklopedyczny, raczej w formie zbliżonej do opracowań z zakresu poetyki, a więc oprócz samego opisu zjawiska, hasła te zawierają przykłady z literatury, lub stworzone przez użytkowników, przemyślenia, wnioski - czasami zaskakujące, jak na przykład w przypadku polskiego aleksandrynu. Tak na marginesie w tworzeniu fantastycznych przykładów nieoceniony jest Alx i proszę koniecznie brać z niego przykład i samemu spróbować odtworzyć te różne zjawiska czy formy które opisujemy.

Oprócz treści hasłowych wiki zawiera różne inne przemyślenia dotyczące literatury i nie tylko, najlepiej zanim utworzy się nowe hasło poprzeglądać co już się tutaj znajduje, np. zaczynając od strony Kategorie stron.

Aby dodać jakieś hasło, po pierwsze dobrze jest sprawdzić, czy są jakieś hasła dotyczące tego co chcemy wpisać, w naszym przypadku neolingwizmu, wobec czego po prostu wpisujemy hasło neolingwizm w okienku (poniżej oznaczone numerem jeden), pod którym znajdują się dwa przyciski : "Skocz" (poniżej oznaczony numerem dwa), "Szukaj"(poniżej oznaczony numerem trzy). W przypadku kliknięcia na przycisk "Skocz" zostaniemy od razu przeniesieni do strony, która zawiera dane hasło, w przypadku kliknięcia na "Szukaj" otrzymamy listę wyników.

Grafika:szukanie0.jpg

Jak widać na powyższym obrazku, w PoeWiki brak było hasła o neolingwizmie. Skoro tak możemy wpisać swoje hasło, w zasadzie już moglibyśmy do tego przystąpić, ale w tym miejscu należy się zastanowić jaki tytuł ma mieć nasza strona, powyżej była mowa o tytule "Neolingwizm - nowość czy tylko kontynuacja". A skoro tak, to wpiszmy dokładnie to hasło w okienko szukaj i kliknijmy na szukaj, otrzymamy coś takiego:

Grafika:szukanie.jpg

Widać, że system dokładnie nam mówi, czego szukaliśmy, jakie hasło wpisaliśmy numer jeden i mówi, że takiej strony nie ma oraz że możemy ją utworzyć. Wobec czego teraz nie pozostaje nic innego jak kliknąć na link oznaczony numerem dwa. Po kliknięciu otworzy się okno edycji, w którym możemy zacząć wpisywać treść:

Grafika:edycja.jpg

Oczywiście nowe hasło można także utworzyć poprzez dopisanie w treści innej strony linka do hasła, co wygląda tak jak wyżej wpisano [[Marcin Cecko]]. Po zapisaniu tekst "Marcin Cecko" będzię podświetlony na czerwono i zostaje już tylko kliknąć i wtedy otworzy się okno edycji, w którym możemy napisać o Marcinie Cecko.

Jeżeli nie mamy pomysłu, co by tu napisać, można zajrzeć tu Spis pustych odnośników i sobie coś wybrać i wziąć na warsztat.


<<Powrót do początku


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne