Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Prawa Behaghela

Otto Behaghel w czwartym i ostatnim tomie swojego dzieła Deutsche Syntax: Eine geschichtliche Darstellung (opublikowanego w latach 1923-1932) opisał podstawowe prawa dotyczące umiejscowienia słów i fraz w zdaniu. Prawa te w istocie swej dotyczą nie tylko języka niemieckiego, ale wielu innych języków. Oto ich treść:

  1. Pierwsze prawo Behaghela: Elementy bliskie sobie w sensie wzajemnych powiązań i zależności są umieszczanie blisko siebie.
  2. Drugie prawo Behaghela: Informacje mniej ważne lub znane już słuchaczowi są umieszczane przed informacjami ważnymi.
  3. Trzecie prawo Behaghela: Fraza wyróżniająca poprzedza frazę wyróżnianą.
  4. Prawo zwiększających się wyrażeń: Dla danych dwóch fraz, jeśli to możliwe, fraza krótsza poprzedza dłuższą.

Przy użyciu tych praw można wyprowadzić, że aby informacje, które mówiący uważa za ważne, pozostały w pamięci słuchacza, należy je umieszczać na końcu zdania. Z prawa Behaghela wyrosły badania na temat zależności temat-remat, a także inne badania z dziedziny lingwistyki kwantytatywnej.

Prawo zwiększających się wyrażeń Behaghela znane jest też jako Prawo Paniniego od nazwiska indyjskiego gramatyka i badacza sanskrytu Paniniego. Ta alternatywna nazwa została wprowadzona przez Williama Coopera i Johna Rossa (1975). Michael O'Connor (1978) zaobserwował podobną statystycznie znaczącą skłonność w poezji znajdującej się w Biblii.


Literatura

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Prawa_Behaghela"

Ostatnio zmieniane o 18:24, 6 czerwca 2012


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne