Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Prawa autorskie

Spis treści

Wstęp

Prawa autorskie dotyczą autorów, tłumaczy (!), wydawnictwa, krytyków literackich, itd. (to nie jest puste itd - chodzi o sztuki teatralne, filmy, fotografię, reklamę, piosenki, wyroby rzemieślnicze ozdabiane tekstem, ...).

Jako minimum, autor powinien zawsze dostać uznanie, gdy jego tekst jest kopiowany lub cytowany, co oznacza podanie nazwiska autora i daty oryginału. Dochodzą też kwestie subtelniejsze, jak aktualność wersji lub wierność cytatu. W grę wchodzą oczywiście słowa, ale także format i szata graficzna.

Mogą też zaistnieć sytuacje, w których autor nie życzy sobie bycia cytowanym, choćby w tworach niesmacznych lub politycznych. Może też autor nie życzyć sobie powielania własnych utworów, które z czasem uznał za słabe (nawet, gdy wcześniej je rozpowszechniał). Widzimy, że prawo autorskie nie jest czymś oczywistym.

W przypadku zawodowych pisarzy, żyjących z pióra, istotna a nawet życiowo zasadnicza jest strona materialna. Takie uzasadnienie (życie z pióra) nawet nie jest konieczne. Niektórzy autorzy moga chcieć udostępnić swój tekst wyłącznie z pobudek materialnych (w przypadku poezji - powodzenia! :-).

Jeszcze chyba mocniej dotyczy prawo autorskie tłumaczy. Teoretycznie czasem nawet nie mogą pomyśleć o tłumaczeniu w kontekście publicznym.

Niniejsza strona, miejmy nadzieję, zajmie się zarówno stroną formalną prawa autorskiego, historią prawa, jak i będzie odbiciem poglądów i sentymentów uczestników i gości poewiki.

Prawo (obecne lub niedawne)

Historia i przykłady

Dyskusja

Grafodraństwo

Czy istnieje realistyczna szansa obrony praw autora przed grafodraństwem? Chyba nie, ale co uważacie?

Poza tym, czy grafodraństwo jest istotnie szkodliwe? Być może nie jest niczym wartym uwagi, a jedynie potrafi irytować autora? (czy tu należy to dyskutować, czy też na stronie Grafodraństwo?) -- (wlod [zdr] Ty) rozm.

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Prawa_autorskie"

Ostatnio zmieniane o 18:34, 2 maja 2013


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne