Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Prawo do odejścia

Termin ten odnosi się do rozwiązania, które często jest najlepsze w sytuacji konfliktu między uczestnikami społeczności sieciowej. W ferworze dyskusji bądź kłótni strony konfliktu niekiedy tracą z pola widzenia fakt, że komunikacja poprzez sieć jest najzupełniej dobrowolna; pojawia się ambicja, aby "moje było na wierzchu" i nastawienie "ja im jeszcze pokażę". W tych warunkach często dochodzi do wzajemnego pobudzania się przez uczestników konfliktu, aż do stadium przykrych zachowań, na które te same osoby niekoniecznie zdecydowałyby się w realu.

Ciekawe, co decyduje o tym, że w realu ma się większą rezerwę. Czy to, że zachowania wpływają na reputację, czy to, że można najzwyczajniej w świecie dostać w twarz, a może po prostu decyduje inność kontekstu - w świecie realnym jesteśmy jakoś ukształtowani przez wychowanie, w świecie wirtulanym łatwiej odwiesić na bok część tego wychowania, bo nie widać mebli, ścian, okien, itp.? alx d

Dla uniknięcia takich sytuacji, społeczności często przypominają swoim członkom o istnieniu prawa do odejścia. Przykładowy tekst, dostosowany do realiów PoeWiki, mógłby brzmieć:

Jeśli nie zgadzasz się z zasadami, sposobem działania i funkcjonowania PoeWiki, to nikt Cię nie zmusza do pozostania tutaj. Zanim doprowadzisz siebie i innych do desperacji, możesz skorzystać z prawa do odejścia. Jest przecież tyle innych pięknych i dobrych rzeczy, które można robić.

Zobacz też:

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Prawo_do_odej%C5%9Bcia"

Ostatnio zmieniane o 09:05, 19 października 2007


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne