Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Proces twórczy

Proces twórczy, niezależnie od tego, czy dziedziną jest poezja, sztuki piękne czy nauka, składa się z czterech etapów:[1]

  1. przygotowanie,
  2. inkubacja,
  3. natchnienie,
  4. dopracowywanie.

Etap przygotowania polega na intensywnym poznawaniu tworzywa czy materii, w której i z której powstaje utwór. W wypadku tworzenia wierszy jest to zwykle zapoznawanie się z ograniczeniami formy, w której się zamierza wykonać utwór, poznawanie odpowiedniego słownictwa, ale nie tylko. Jednym z najważniejszych tworzyw poety są emocje, uczucia i doświadczenia. Duża część przygotowania polega właśnie na poznawaniu tych elementów życia.

Zwykle, gdy twórca już czuje się swobodnie w ramach obranej przez siebie materii, sam ten stan nie wystarcza do zadowalającej realizacji zamierzonego utworu. Wtedy należy odsunąć problem twórczy na dalszy plan i zająć się czym innym - innym problemem, innym zagadnieniem, innym zestawem czynności. Wtedy praca nad interesującym nas zagadnieniem, zadaniem twórczym jest przesuwana do podświadomości, w stan inkubacji, gdzie przechodzi ono istotne przeobrażenie.

W pewnym momencie rozwiązanie, gdy już jest gotowe, usiłuje znaleźć swoją drogę na powierzchnię świadomości. Wtedy, zwykle w momencie pewnego rozluźnienia, daje się je zauważyć. Ten moment, zauważenia rozwiązania, olśnienia w wyniku zauważenia finalnej formy określa się jako natchnienie.

Niestety, a może na szczęście, stworzenia ludzkie nie są robotami i wynik działania podświadomości jest zwykle skrajnie niechlujny. Wymaga on prawie zawsze poprawienia w wielu miejscach, wyszlifowania szczegółów. Ten etap procesu twórczego nazywa się dopracowywaniem. Można ten etap porównać do rzemieślniczego szlifowania brylantu z uzyskanego w wyniku nachnienia diamentowego kruszca.

Spis treści

Przygotowanie

Jednym z najbardziej znanych przykładów świadomego przejścia przez etap przygotowania jest przypadek Kruka Poego. Zanim autor napisał swoje dzieło, podsumował jego kompozycję w eseju The Philosophy of Composition.

do dopracowania

Materiały zewnętrzne

Referencje

  1. ^ Graham Wallas, The Art of Thought, 1926

Wątpliwości Gosi D.

1. czym jest etap przygotowania i czy może równać się natchnieniu?

2. czy da się wyraźnie odróżnić te etapy: przygotowania, inkubacji i natchnienia (naturalnie dopracowywanie da się wyodrębnić)? dobosz

Na pierwszy punkt odpowiedź masz powyżej. Na drugi - tutaj sprawa jest mniej oczywista. Wielu ludzi zdaje sobie sprawę z istnienia tej teorii i świadomie ją stosuje, wiedząc kiedy są na którym etapie w tworzeniu danego utworu. Wielu ludzi stosuje te zasady nieświadomie, ale jednak stosuje. Wreszcie wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z istnienia punktów 1. oraz 2. i całą uwagę w procesie twórczym skupia na 3. i 4. alx d

Well, let me think about that, dude and I'll call you back dobosz

Dla mnie wymieniony tutaj etap pierwszy nie bardzo jest jasny. Chyba żeby rozumieć go jako przygotowanie do pisania w ogóle. Dojrzewanie do tego, jak gdyby. Ale wówczas niewiele w tym zostanie sensu. Moim skromnym zdaniem najpierw jest pomysł, który może, acz nie musi być natchnieniem. Następnie wspomniana inkubacja a potem natchnienie - ta chwila liryczna, kiedy czuje się potrzebę wypisania się. Ostatnie jest oczywiście dopracowywanie. Choć słyszałem, że są tacy, co raz napisanej rzeczy już nie poprawiają. --- MateuszM.

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Proces_tw%C3%B3rczy"

Ostatnio zmieniane o 05:35, 4 października 2014


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne