Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Akcent proparoksytoniczny

(Przekierowano z Proparoksyton)

Akcent proparoksytoniczny lub proparoksyton (gr. proparoksytonos), zwany także akcentem daktylicznym, to akcent, który pada na trzecią od końca sylabę wyrazu lub zestroju akcentowego. W języku polskim występuje

W języku polskim istnieją nieliczne wyrazy, w których akcent pada na czwartą sylabę od końca. Dotyczy to form 1. i 2. osoby liczby mnogiej trybu przypuszczającego, np. us-ta-wi-li-byś-my, ką-pa-li-byś-cie. Ten sposób akcentowania również jest uzasadniony ruchomością cząstek: -byśmy, -byście.

Pojawienie się akcentu w tym miejscu wynika z tego, że cząstki -byśmy, -byście są traktowane przez nasz umysł jako oddzielne, samoistne elementy. W zasadzie często przy wymawianiu otrzymują one swój własny akcent.

Pewna pułapka czeka na tych, którzy zasadę akcentowania na sylabę drugą od końca wyrazów zakończonych na -ika, -yka stosują automatycznie. Mianowicie w języku polskim istnieją nieliczne wyrazy w ten sposób zakończone, które nie pochodzą z łaciny. One powinny być akcentowane na sylabę przedostatnią. Do tego typu słów należą np.: suchotnika, suchotnicy, bijatyka, tygodnika itp.


Spis treści

Zobacz też

Wyrazy o akcencie proparoksytonicznym

Na podstawie Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny, PWN.

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

R

S

T


U


V

Wyrazy z akcentem na czwartą sylabę od końca

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Akcent_proparoksytoniczny"

Ostatnio zmieniane o 21:55, 2 stycznia 2012


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne