Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Casus Orkuta

(Przekierowano z Przypadek Orkuta)

Orkut to społeczność sieciowa typu social-network stworzona przez Google'a.

Zaszło w niej ciekawe zjawisko, które tu nazwano roboczo przypadkiem Orkuta, a które grozi (oczywiście w różnym stopniu) licznym serwisom współtworzonym przez użytkowników.

Otóż na Orkucie zbierali się użytkownicy z całego świata, rozdzielani przez barierę językową. Lingua franca stanowił oczywiście angielski. W którymś momencie, z nieznanych dokładnie przyczyn, Orkut zaczął zdobywać popularność w Brazylii. Liczba Brazylijczyków rosła, co powodowało wycofywanie sie użytkowników z innych krajów, zniechęconych powszechnym użyciem niezrozumiałego języka. Jak podaje Wikipedia ponad 60% użytkowników stanowią Brazylijczycy.

Chociaż przyczyny popularności Orkuta wśród użytkowników z Brazylii nie są do końca jasne, można przypuszczać, że w niektórych społecznościach możliwy jest "atak typu Orkut". Polegałby on na tym, że zorganizowana część użytkowników, mających dużo czasu, zaczyna pisać na pewien temat (nazwijmy go X), który do tej pory był tematem marginalnym. Pozostali użytkownicy (a raczej tworzone przez nich treści) mogą być w tej sytuacji spychani i wypierani z serwisu, zwłaszcza, jeśli nowi użytkownicy będą rekrutowani spośród zainteresowanych tematem X.

Nie znaczy to oczywiście, że bez problemu można zmienić dowolne forum poświęcone rowerom górskim w forum zajmujące się myślą Plotyna, ale np. fora o polityce niewielkie, ale dysponujące b. dużymi zasobami czasowymi grupki osobników skutecznie potrafią zmienić w fora na temat Izraela, Żydów i syjonizmu, a od tego już tylko krok, żeby skończyć wszelkie dyskusje, zgodnie z prawem Godwina.

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Casus_Orkuta"

Ostatnio zmieniane o 17:16, 25 września 2006


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne