Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Strona osobista:Artur Pałyga

grafika:Ja z kielichem.jpg

Urodzony w Hrubieszowie w 1971. Mieszka w Bielsku-Białej.

Teksty wystawione:

2005 r. - musical pt. "Guma balonowa" napisany dla klubu osiedlowego w Bielsku-Białej. Grany w Bielskim Centrum Kultury.

2006 r. - "Testament Teodora Sixta" - reż. Robert Talarczyk, zwycięzca konkursu na sztukę o Bielsku-Białej ogłoszonego przez Teatr Polski w Bielsku-Białej. W 2007 r. zakwalifikowała się do finału Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jako stypendysta Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego napisał książkę pod tym samym tytułem, póki co nie wydaną.

2008 r. - "Nic co ludzkie" - tryptyk, który powstał na Scenie Prapremier InVitro w Lublinie i jest efektem wspólnej pracy z reżyserami Pawłem Passinim, Piotrem Ratajczakiem i Łukaszem Wittem-Michałowskim oraz aktorami. Wyróżnienie w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2008 r.

2008 r. - "Żyd"- reż. Robert Talarczyk, napisany dla Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Bezpośredni efekt warsztatów prowadzonych przez Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka. "Żyd" otrzymał główną nagrodę na III Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych "Raport" w Gdyni.

2008 r. - "Wodzirej. Koszalin Kulturkampf" - tekst inspirowany "Wodzirejem" Feliksa Falka. Powstał w trakcie pracy z reżyserem Piotrem Ratajczakiem i aktorami w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.

2008 r. - "Hamlet'44" na dziedzińcu Muzeum Powstania Warszawskiego; wspólnie z Magdą Fertacz, reż. Paweł Passini.

2009 r. - "Turyści", reż. Piotr Ratajczak. Teatr Polski w Bydgoszczy.

2009 r. - "Wszystkie rodzaje śmierci" - tekst inspirowany "Siddarthą" Hermana Hessego, reż. Paweł Passini, Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie. Główna nagroda na IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych "Raport" w Gdyni.

2009 r. - "Ostatni taki ojciec", reż. Łukasz Witt-Michałowski, Teatr Centralny w Lublinie. Główna nagroda w XV Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. II nagroda na Festiwalu Prapremier'09 w Bydgoszczy.

2009 r. - "V(F) ICD-10. Transformacje", reż. Paweł Łysak, Teatr Polski w Bydgoszczy.

2009 r. - "Już się ciebie nie boję, Otello", wg Szekspira, reż. Joanna Lewicka, Scena Prapremier Invitro w Lublinie.

2010 r. - "Idź w noc, Margot", na podstawie "Margot" Michała Witkowskiego, reż. Witek Mazurkiewicz, Kompania Teatr, Lublin.

2010 r. - "Auschwitz cat" - szkic, czytanie inscenizowane, reż. Victor Munoz, Sala Beckett, Barcelona.

2011 r. - "Śmierć szczęśliwa" - wariacje na temat pierwszej powieści Camusa, jako Albert Sumak, wspólnie z MF, reż. Łukasz Witt-Michałowski, Scena Prapremier Invitro w Lublinie.

2011 r. - "Bitwa o Nangar Khel", reż. Łukasz Witt-Michałowski, Teatr Polski w Bielsku-Białej.

Sztuki opublikowane:

"Ojcze nasz", "Dialog" nr 12/ 2008 r. "Rakiety" (miniatura), "Dialog" nr 4/ 2009 r. "Żyd", "Notatnik Teatralny" nr 56/57, 2009 r. "Nieskończona historia", "Dialog" nr 2/ 2010 r.

Książki: "Człowiek i pies", współautor: Jacek Bożek, Bielsko-Biała 2003. "Kołchoz imienia Adama Mickiewicza" (reportaże z Białorusi), Bielsko-Biała 2005.


Pisze też wiersze, piosenki oraz felietony do pisma "Przyjaciel Pies". Ponadto prowadzi zajęcia z osobami niepełnosprawnymi w stowarzyszeniu "Teatr Grodzki". Prowadzi Teatr Tekstu im. Teodora Sixta, czyli nieaktorskie czytania dramatów. Od 2009 r. pracuje w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Od 1989 r. pracował jako dziennikarz w prasie lokalnej. Następnie publikował reportaże w "Gazecie Wyborczej" (m.in. w "Dużym Formacie"), w “Rzeczpospolitej”, “Odrze”, “Tygodniku Powszechnym”, "Trybunie Śląskiej" i in. Jeden z reportaży znalazł się w antologii "20 lat nowej Polski w reportażach" (2010 r.). Występował jako performer. W młodości grał i śpiewał w zespole punkowym. Z wykształcenia - polonista i nauczyciel muzyki.


/Pisałem /przeróżne /rzeczy: /reportaże (“Wyborcza”, “Rzeczpospolita”, “Odra”, “Tygodnik Powszechny”, "Trybuna Śląska" i inne), /wiersze i próby wierszy, /dramaty, /scenariusze (w tym /musical), /piosenki, /książki (dwie, a w zasadzie trzy)i inne /teksty, wywiady m.in. dla nieistniejącego już niestety pisma "Raster", i inne. Performensu uczyłem się od Darka Fodczuka. Występowaliśmy razem w grupie Włochy. Przez kilka lat prowadziłem zajęcia z młodzieżą z liceów. Wydawaliśmy nawet przez jakiś czas gazetę. Na czwartym roku przerwałem studia doktoranckie na literaturoznawstwie, na UJ. Wydałem kilka numerów zinu “Lunapark”. Przez kilka lat byłem aktorem w teatrze amatorskim “Heliotrop”. Grałem, krzyczałem w zespole punkowym "Kompania K". Mam prawo uczyć muzyki. /Umiem /czytać. Rocznik 1971. Bielsko-Biała.


/Kontakt osobisty ze mną

Reszta na blogu. Tu: [1]

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Strona_osobista:Artur_Pa%C5%82yga"

Ostatnio zmieniane o 23:54, 13 września 2011


[PoeWiki]

Edytuj
Rozmowa
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych
Wkład uczestnika

Strony specjalne