Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Tomasz Pułka

(Przekierowano z Strona osobista:Tomasz Pułka)

             y 
         n        w
        o            1
                9
                   8
     z       8 

   d
  o
 r

u r

   o                        k u

Tomasz Pułka (1988-2012)
k,NDA2MTIxNTgsNTE3Mjc4,f,pulka.jpg

Mierzyłem się z nim na Slamie, wyrazista postać, mocne stawianie słów, pośpiech wyobraźni, mantra uogólnień, wewnętrzny rytm, zewnętrzny chaos, na trzeźwo był bardzo łagodny, używki dodawały mu jadowitej ironii, dla mnie jedna z najciekawszych postaci wśród młodych poetów, za dużo jarał, bakaliśmy kiedyś nad Wisłą i nie można było skończyć na joincie, chciał więcej i więcej, przez co bardzo tępił swoją szybko wyrobioną erudycję i wyostrzoną wrażliwość, jego strumienie, przebłyski świadomości były mocno zakorzenione w tradycji literackiej, szydził trochę na pokaz i krytykował w pijackim, narkotycznym wybuchu szaleńczej awantury o rację, postać o dobrych początkach, trwoniąca talent, ale mocna, jak się pojawiał to czuć było atmosferę jego słów i otaczających go akolitów...szkoda go....

Jakub Węgrzyn, za: Nieszuflada.pl, Administrator Admiński, Tomek Pułka.

Miałam okazję uczęszczać z nim na jeden wykład. Zadał pytanie prowadzącemu, co zdarza się średnio raz na kwartał. Do tego pisał wiersze, które podobno były genialne, nie wiem, nie zauważyłam, nie poczułam - nie przepadam. No i co do jego śmierci, wreszcie mu się udało, czy to powód do smutku? Ma co chciał, tyle. Dołączy do swojej dziewczyny.

Na profilu Wydziału Polonistyki UJ na FB ktoś twierdzi, jakoby wpadł do Odry. Ale bodajże w styczniu było głośno o próbie samobójczej dwojga młodych ludzi. Jej się udało - jemu nie. Rzecz się działa w tej, pułkowej dzielnicy Krakowa, do tego on zniknął z wydziału i od tamtej pory się nie pojawił, i kilka innych. W każdym razie, w przypadku ludzi, których twórczość wygląda TAK (w domyśle: a nie inaczej) samobójstwo nie powinno niczym zaskakiwać - i, jeśli to nie był przypadek, jak być może - wcale, zrealizowane by nie zaskoczyło.

Rozmawiałem z nim około miesiąca temu w Strzelinie pod Wrocławiem, poszliśmy na piwo. Mówił dużo o dragach i starszej od siebie, trzydziestoletniej kobiecie, z którą mieszka. Słyszałem od znajomych, że jego dziewczyna miesiąc temu zeszła z powodu przećpania, ale (...) sam już nie wiem. Prawie go nie znałem.

Za: Wykop.pl, Tomasz Pułka nie żyje.

Wraz z krakowskim poetą Tomaszem P. podjęła próbę samobójczą. W jej wypadku udaną, Tomek przeżył. Na krótko. Po kilkumiesięcznym pobycie w szpitalu psychiatrycznym zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. Utonął w Odrze.
Akurat tak się składa, że przygotowując swoją "Encyklopedię Polskiej Psychodelii" wielokrotnie rozmawiałem z Tomaszem Pułką, bo właśnie o niego tu chodzi. Tomek był zrozpaczony. Rzucił się w wir wszelkiego rodzaju substancji psychoaktywnych i dopalaczy. Ten wrażliwy chłopak o twarzy amorka wypróbował na własnym organizmie chyba wszystkie dostępne środki odurzające. Pędził autostradą w kierunku śmierci. Nie mógł się pogodzić, że jego dziewczyna nie przeżyła próby samobójczej.

Za: Natemat.pl, Kamil Sipowicz, Arcybiskup Michalik i poeta Pułka.

(...) Powiedzmy sobie to szczerze, zaczął ćpać i pić wcale nie po śmierci swojej dziewczyny, a długo wcześniej. W dodatku jakiekolwiek próby wyciągania go z tej spirali były skazane na niepowodzenie, miał bowiem wokół siebie mnóstwo wspaniałych kumpli od picia i ćpania, którzy wspaniale go do picia i ćpania zachęcali, którzy drukowali jego wspaniałe felietony o ćpaniu, którzy mu stawiali, kiedy nie miał pieniędzy, którzy mówili mu do uszka, jakim to jest wspaniałym, bezkompromisowym piewcą używek. I powtarzali mu to dalej, kiedy od używek i od terapii twarz cherubinka zmieniła mu się w opuchniętą maskę, i powtarzali mu to dalej, kiedy podjął próbę samobójczą, i "opiekowali się" nim tak do samej śmierci (...)

Jacek Dehnel

Zobacz w PoeWiki

Linki zewnętrzne

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Tomasz_Pu%C5%82ka"

Ostatnio zmieniane o 17:02, 1 listopada 2013


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne