Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

TWA

TWA - Towarzystwo Wzajemnej Adoracji - jest to grupa ludzi, działających w pewnej dziedzinie w ramach większej grupy, i nawzajem popierająca się i wychwalająca działalność członków TWA bez względu na wartość merytoryczną ich dokonań.

Istnieją spontaniczne TWA amatorskie, gdzie w grę wchodzi tylko socjalne ciu-ciu i ego trip dla samego ego trip. Istnieją też TWA profesjonalne, gdzie w grę wchodzą pozycje w organizacjach, wpływy oficjalne, szczególnie publikacje, itd. Czasem amatorskie TWA przekształca się w semi-profesjonalną mieszankę elementów amatorskich i zawodowych, przy czym amatorzy za zasługi dla TWA zostają promowani na półzawodowców. Wokół zaawansowanych silnych TWA skupiają się konformistycznie sympatycy TWA.

Uczestnik TWA będzie bronił knota innego członka TWA w sposób mętny, ogólnikowy, snobistycznie-blefowy, ale bronić będzie.

Na ogół, i siłą rzeczy, skoro chwalenie ma silny kontekst wprost lub nie wprost, że "coś jest lepsze od czegoś innego", a naprawdę nie jest, to większość TWA są odruchowo WROTTWA czyli WROgów Tępiącym Towarzystwem Wzajemnej Adoracji. Konformistyczny sympatyk TWA nie tylko, że będzie wyrażał oooogromny entuzjazm i iiiintelektualne zaciekawienie knotami uczestników TWA, ale będzie też zwalczał wartościowe utwory tych, którzy TWA się sprzeciwiają. W zależności od poziomu osobistego, uczestnik lub sympatyk WROTTWA albo zmiesza dobry utwór wroga z błotem, albo wyrazi się w sposób "subtelny", twierdząc (ba, może nawet w to wierząc), że wiersz obcego po prostu go nie poruszył (czasem doda: i co mi zrobisz?!), ewentualnie wspominając autorów uznanych, choć prawdopodobnie nudnych.

TWA (i WROTTWA) jest nie do zwalczenia. Gdzie tylko zaistnieje większa społeczność, tam pojawi się TWA. Pasożytniczo trujące zjawisko TWA może być łagodzone jedynie przez wyższy poziom merytoryczny społeczności (co idzie na ogół w parze z wyższym poziomem etycznym). Dlatego TWA broni się przed merytorycznością rękoma i nogami, a prawdziwie utalentowanych twórców i niezależnych komentatorów jest gotowa utopić w łyżce wody, reagując całym wachlarzem akcji, od pseudo-subtelnych i pseudo-kulturalnych aż po najbardziej ordynarne. Często TWA "uświęca" siła administracyjna. Każdy środek jest dobry - od "spontanicznych" i organizowanych nagonek po administracyjne prześladowanie.

Kto i kiedy stworzył termin TWA?

Wprowadziłem go kiedyś niezależnie, ale na pewno istniał o wiele wcześniej, a może nawet nieświadomie powtórzyłem go po innych; ten termin jest tak naturalny :-), że mógł się nasunąć niezależnie szeregu osobom. Brzmi nieco jak przeklinanie - słowo "twa" jest popularnym, acz niepoprawnym skrótem od słowa "Twoja", jak w zwrocie "uż ty taka twa i we w tę!". Jeszcze gorzej brzmi WROTTWA (gdy ktoś zna rosyjski, który dla polskiego przeklinania jest językiem uzupełniającym) -- wlod

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=TWA"

Ostatnio zmieniane o 05:16, 10 listopada 2013


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne