Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Tadeusz K. Gierymski

Tadeusz K. Gierymski (TKG) walczył w Powstaniu Warszawskim. Został odznaczony orderem Virtuti Military. W Stanach Zjednoczonych brał udział, znowu z narażeniem życia, w Ruchu Praw Obywatelskich. Jest profesorem psychologii.

We wczesnym okresie Internetu był liderem polskiego odłamu kulturalnego, sprzeciwiającym się rasizmowi i antysemityzmowi. Był głównym autorem dla najważniejszego wtedy polskiego pisma internetowego "Spojrzenia". Publikował eseje o polskich poetach międzywojennych i z okresu Drugiej Wojny Światowej. Tłumaczył wiersze, głównie z niemieckiego na polski; jednym z jego ulubionych poetów jest Rainer Maria Rilke. Własne wiersze prezentował rzadko.

Szereg razy, z ogromną pieczołowitością pisał TKG o Powstaniu Warszawskim. Pisał o globalnej sytuacji politycznej, o sytuacji wewnętrznej, o ciężkim losie cywilów, o kobietach w Powstaniu (na przykład o sanitariuszkach), o walkach, ... Podobnie z ogromnym przejęciem pisał o Powstaniu w Getcie Warszawskim. W przypadku obu powstań przedstawił poezję z tamtych dramatycznych dni. Łączył rzeczowe podejście historyczne z głębokim, ludzkim przeżyciem, które musiało udzielać się jego czytelnikom.

Pisał TKG także na wiele innych tematów, na przykład o historii, polityce, religii, żeglowaniu, ... - zawsze temat wyczerpywał do końca starannie i systematycznie, na ogół podając obszerne cytaty z literatury lub z różnych źródeł. W przypadku przedstawiania sporu (różnicy poglądów), TKG rzetelnie przedstawiał obie strony, ilustrując ich poglądy wyczerpującymi cytatami.

Tadeusz K. Gierymski jest z rodziny słynnych artystów Gierymskich.

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Tadeusz_K._Gierymski"

Ostatnio zmieniane o 09:54, 19 lipca 2015


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne