Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Tożsamość seryjna

Tożsamość seryjna to konsekwentne utrzymywanie jakichś stałych cech własnej osoby wobec konkretnych osób czy też grup. W zasadzie tożsamość seryjna to tautologia. Każda osoba posiada jakieś powtarzalne (seryjne) cechy, na podstawie których potrafimy stwierdzić, że jest to ta sama osoba, z którą już łączyły nas jakieś interakcje. Warto zwrócić uwagę, że w tym ujęciu tożsamość jest postrzegana z perspektywy zewnętrznej - powtarzalność cech rozpoznają inni. Poza siecią pewne cechy danej osoby są dane z natury i niezmienne, jak choćby DNA czy linie papilarne. Ponadto pewne cechy są nadawane przez społeczność i przyjmuje się, na podstawie prawa czy zwyczaju, że są one niezmienne, jak np. imię i nazwisko czy numer PESEL.

Prawdopodobnie najbardziej znanym literatem, który utrzymywał jednocześnie wiele tożsamości seryjnych i to w świecie rzeczywistym był Fernando Pessoa.

W sieci tożsamość seryjną można uzyskać bezpośrednio lub pośrednio. Występowanie pod stałym nikiem na forum czy liście dyskusyjnej bądź też posługiwanie się tym samym adresem e-mail tworzy właśnie sieciową tożsamość seryjną; wybór tego rodzaju stałych atrybutów jest bezpośrednim i świadomym tworzeniem takiej tożsamości. Niezależnie od tego pewne atrybuty sieciowe, którymi chcąc nie chcąc musimy się posługiwać, jak np. adres IP, mogą pozwolić na identyfikację nawet przy korzystaniu z różnych ników czy adresów e-mail. Również indywidualne cechy stylu wypowiedzi lub inne przyzwyczajenia mogą w sposób pośredni wskazywać na jedną tożsamość osoby, prezentującej się w postaci różnych "person". Jednakże sieć mimo wszystko pozwala na to, aby niewielkim wysiłkiem zmienić wyróżniające atrybuty, co może być kuszące z wielu powodów: np. zamiast ponosić odpowiedzialność za chwilę słabości można po prostu zniknąć z danego forum czy grupy dyskusyjnej, a następnie pojawić się z całkiem nową tożsamością. Patrząc z tego punktu widzenia, świadome utrzymywanie tożsamości seryjnej w sieci zasługuje na pewien szacunek, bo oznacza, że dana osoba jest w stanie ponosić odpowiedzialność za to co robi w sieci niezależnie o tego, co faktycznie robi.

Odrębnym zagadnieniem jest utrzymywanie kilku seryjnych tożsamości sieciowych, czyli posługiwanie się pacynkami.

Zobacz

Reputacja

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=To%C5%BCsamo%C5%9B%C4%87_seryjna"

Ostatnio zmieniane o 20:39, 2 kwietnia 2007


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne