Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Tożsamość sieciowa

Życie to jest teatr, a co dopiero życie w sieci, gdzie człowiek odseparowany od człowieka kurtyną wszystkich tych łączy może ciągle to wyskakiwać w nowym przebraniu. Można nie tylko "podrasować" swój życiorys, wygląd, czy status, ale stworzyć całkiem nową osobę, również zupełnie innej płci niż ta realna. Sieć pozwala na większą kontrolę tego jak człowiek przedstawia siebie i większą kontrolę interakcji z innymi ludźmi, co wynika stąd, że jedyna informacja o danej osobie jaką mają inni pochodzi od tej właśnie osoby.

Grafika:Attachment.jpg

Tożsamość sieciowa to po prostu zestaw informacji jakie o sobie podaje ktoś w sieci, o tyle różni się od tożsamości w ogóle, że weryfikacja tych informacji nawet na tak zdawałoby się oczywistym poziomie jak płeć, jest bardzo trudna. Abstrahując od wszelkich filozoficznych, socjologicznych, czy psychologicznych rozważań o tożsamości, przyjmujemy że tożsamość człowieka w tzw. realu ma jakieś stałe cechy, które pozwalają nam stwierdzić, że jest to ta sama osoba i powiedzieć naszej sąsiadce dzieńdobry, nawet jeśli przefarbuje się na blond, zrobi operację plastyczną nosa i schudnie 20 kilo.

W czasach, kiedy sieć dopiero raczkowała i refren Imagine all the people sharing all the world. brzmiał ciągle futurustycznie, ci różni zapaleńcy bawiący się na tzw. BBS'ach bądź w amatorskiej, ogólnoświatowej sieci FidoNet, posługiwali się zawsze swoimi prawdziwymi imiona i nazwiskami, zresztą weryfikacja osób była tam dość prosta. Kiedy okazało się, że podłączenie do sieci nie wymaga specjalnej wiedzy z informatyki, wszystko się zmieniło. Rozpowszechniło się używanie pseudonimów. Z pewnością jednym z powodów rozpowszechnienia pseudonimów była ochrona prywatności, skoro ślad po odwiedzinach na różnego rodzaju stronach zostaj po danej osobie, być może lepiej, aby nie dawało się tego śladu jednoznacznie przyporządkować do konkretnej osoby, w końcu nie wszyscy muszą od razu wiedzieć, że Pan X interesuje się szydełkowaniem. Ochrona prywatności jednakże w końcu doprowadziła do przypadków skrajnych, które można nazwać ochroną anonimowości, czyli zabezpieczaniem sobie braku tożsamości w sieci. Skoro można być każdym, to w gruncie rzeczy jest się nikim. Interakcje pomiędzy osobami anonimowymi mogą być wyłącznie jednorazowe, co za tym idzie anonimowość przeczy tworzeniu jakiejkolwiek społeczności. Stąd zapewne wiele osób utrzymuje tożsamości seryjne.

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=To%C5%BCsamo%C5%9B%C4%87_sieciowa"

Ostatnio zmieniane o 17:13, 22 listopada 2006


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne