Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Tożsamość zbiorowa

Tożsamość zbiorowa to sytuacja, gdy kilka osób używa jednej tożsamości sieciowej.

Wcześniej pojęcie to raczej było używane wyłącznie w znaczeniu tożsamości związanej z jakąś grupą społeczną, np. narodem.

W 1978 roku w Portland David Zack i Al Ackerman, przy udziale Maris Kudzins stworzyli tożsamość Monty Cantsin'a, który miał być gwiazdą pop open-source, każdy mógł przyjąć nazwisko Monty Cantsin mniej więcej na takiej zasadzie jak każdy może zostać Świętym Mikołajem.

David Zack tak opisywał narodziny Monty Cantsin'a:

"Byliśmy z Maris w Portland. Pracowaliśmy z Xeroxem 3107, który może robić kopie w dużym powiększeniu oraz w pomniejszeniu. Robiliśmy wielkie stronice, stronice potwory i stronice dinozaury, jak je nazywaliśmy. Maris zaczęła się wygłupiać jednej nocy z magnetofonem śpiewając piosenki po łotewsku o toaletach i ruchu ulicznym, więc postanowiliśmy zrobić z niej gwiazdę pop. Ale to miała być otwarta gwiazda popu, taka, ze każdy kto by zechciał mógł przybrać jej osobowość. Byłaby bardziej utalentowana niż Elvis Presley, Frank Sinatra, Sal Mineo i nawet Ray Cooder razem wzięci. Gwiazdy popu zawsze były wyjątkowe dla mnie, dla syna dyrygenta orkiestry symfonicznej. Oznaczały dla mnie buntowników i zgodę, rewolucję i sukces i mnóstwo innych rzeczy jednocześnie. Powtarzaliśmy imię i nazwisko Maris Kundzins i wyszło z tego Monty Cantsin. Wtedy zaczęliśmy powtarzać "can't sin" (nie umie zgrzeszyć) i "can't sing" (nie umie śpiewać) i kilka innych rzeczy żeby wywołać wrażenie, że ta gwiazda pop może być równie dobrze złodziejem co świętym"[1]

  1. ^ http://www.thing.de/projekte/7:9%23/cantsin_index.html


[Neoism]

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=To%C5%BCsamo%C5%9B%C4%87_zbiorowa"

Ostatnio zmieniane o 12:03, 28 marca 2010


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne