Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Tomaž Šalamun

Poeta słoweński (ur. 4 lipca 1941 w Zagrzebiu, zm. 27 grudnia 2014 w Lublanie). Ukończył studia w Lublanie, z wykształcenia był historykiem sztuki. Opublikował ponad trzydzieści tomów poetyckich, jego poezja jest również obficie tłumaczona na języki obce. Autor spostrzeżenia ku zapamiętaniu i przestrodze:

Każdy prawdziwy poeta jest potworem.
Niszczy głos i ludzi.

("Piosenka ludowa", fragment)

Kim jest Tomaž Šalamun? Kim jest Šalamun pytać oczywiście nie wypada. Wystarczy powiedzieć, że żaden Słoweniec z utratą jego tomiku nie pogodziłby się aż do śmierci.

-- Paweł Sarna
Trzeba powiedzieć, że Paweł Sarna nieźle tu popuścił wodze fantazji :) Jak to w życiu bywa, niejeden Słoweniec chętnie zobaczyłby na jakimś stosie nie tylko wszystkie tomiki Šalamuna, ale i samego autora. -- Miłosz B

Mistrz heretyckiego tao.

--Jakub Winiarski. [1]
Mistrz Yoda mówiący Po pięćdziesiatce smutku mniej jest. Pomidor : I say tomato (Tomo!) you say tomatho - Let's call the whole thing off., rzucony w twarz czytelnikowi - bo tajemnicą jest wiersz doskonały i tajemnicą jest każdy poeta, który pisze doskonałe wiersze. [1]-- M M

Odnośniki

Tomaž Šalamun we własnej osobie - foto

Tomaž Šalamun raz jeszcze - foto

Wideo z poetą

Przypisy

  1. ^ 1,0 1,1 Jakub Winiarski w Posłowiu, do tomiku "Jabłoń" Tomaza Salamuna, Wydawnictwo Zielona Sowa , 2004, str. 137 (nienumerowana).

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Toma%C5%BE_%C5%A0alamun"

Ostatnio zmieniane o 10:21, 31 grudnia 2014


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne