Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Troll

(Przekierowano z Trolling)


Trolling zwany po naszemu dorożką to doskonała metoda połowu ryb drapieżnych. Choć dozwolony od kilku lat ciągle traktowany przez wielu wędkarzy po macoszemu, nazywany nieetycznym, bywa kojarzony z szarpakiem, kłusownictwem, mięsiarstwem itp.

/za Ogólnopolskim Serwisem o Trollingu/


No bynajmniej nie o wędkarstwo nam tutaj chodzi, ale szarpanie i mięsiarstwo w pewnym sensie tak, chodzi o niepożądane zachowania w sieci, na listach dyskusyjnych, forach internetowych.Każdy kto odwiedzał te miejsca na pewno spotkał się z tym pojęciem i jego rozlicznymi definicjami oraz kłótniami czy dane zachowanie użytkownika podpada pod definicję trolla, czy też nie. W sieci istnieje wiele definicji trolla, swoją definicję posiada Wikipedia.

Według The Jargon File słowo troll ma następujące znaczenie:

1. v.,n. [From the Usenet group alt.folklore.urban] To utter a posting on Usenet designed to attract predictable responses or flames; or, the post itself. Derives from the phrase “trolling for newbies” which in turn comes from mainstream “trolling”, a style of fishing in which one trails bait through a likely spot hoping for a bite. The well-constructed troll is a post that induces lots of newbies and flamers to make themselves look even more clueless than they already do, while subtly conveying to the more savvy and experienced that it is in fact a deliberate troll. If you don't fall for the joke, you get to be in on it. See also YHBT.
2. n. An individual who chronically trolls in sense 1; regularly posts specious arguments, flames or personal attacks to a newsgroup, discussion list, or in email for no other purpose than to annoy someone or disrupt a discussion. Trolls are recognizable by the fact that they have no real interest in learning about the topic at hand - they simply want to utter flame bait. Like the ugly creatures they are named after, they exhibit no redeeming characteristics, and as such, they are recognized as a lower form of life on the net, as in, “Oh, ignore him, he's just a troll.” Compare kook.

Czyli w tłumaczeniu:

1. W znaczeniu czasownikowym (trollować): Publikować w sieci Usenet wiadomości nastawione na wywołanie zamierzonej, najczęściej oburzonej reakcji (ang. flame); również określenie (w zn. rzeczownikowym) tego rodzaju wiadomości. Skrót od wyrażenia "łowić nowicjuszy metodą trollingu" [...]. Właściwie sformułowana wiadomość-troll prowokuje licznych nowicjuszy oraz choleryków sieciowych (ang. flamers) do zachowań, przez które wypadają na jeszcze większych naiwniaków niż do tej pory; jednocześnie bardziej zorientowanym użytkownikom w subtelny sposób daje się do zrozumienia, że chodzi o rozmyślną prowokację. Jeśli ktoś nie da się nabrać, może śmiać się razem z trollującym. [...]
2. W zn. rzeczownikowym (troll): Osobnik notorycznie trollujący w sensie powyższego opisu. Troll regularnie przedstawia naciągane argumenty, awanturuje się i wszczyna ataki osobiste na forum grup i list dyskusyjnych bądź przez e-mail, wyłącznie w celu zdenerwowania innych użytkowników i przeszkodzenia w dyskusji. Trolla można rozpoznać po tym, że nie chce się dowiedzieć niczego nowego o przedmiocie dyskusji - zależy mu wyłącznie na prowokowaniu rozróby. Podobnie jak szkaradne stwory mitologiczne o tej samej nazwie, trolle nie odznaczają się żadnymi zaletami i dlatego są uważane za jedną z niższych form życia sieciowego. [...]

Pojęcie trolla, trollowania oryginalnie zostało wzięte z terminologii wędkarskiej, gdzie oznacza łowienie ryb za pomocą wędek zarzuconych za płynącą łódką. Troll ma działać podobnie, zarzuca swoje posty i łapią się na nie całe stada innych użytkowników. Co do zasady trollowi nie chodzi o nic innego jak o zaangażowanie w swoją działalność jak największej liczby osób. Ktoś może spytać co w tym takiego złego? Przecież w ten sposób działa każdy, kto chce zrobić jakikolwiek grupowy projekt. Problem w tym, że wyłącznym celem trolla jest osiągnięcie maksymalnego skupienia zainteresowania grupy wokół postów trolla i nic więcej, zatem trolling nigdzie nie prowadzi.

Istnieje wiele wytłumaczeń dlaczego osoby trollują, istnieje wiele pomysłów na to, czego takie osoby oczekują od grupy, którą atakują swoimi postami, czyli czym się karmią trolle. Może to być chęć zdobycia zainteresowania, chęć bycia w centrum uwagi, ale nie wiadomo czy nie chęć wzbudzenia agresji, nie tyle przeciwko trollowi,co pomiędzy pozostałymi członkami społeczności, po to żeby tę społeczność rozbić.

A niektórzy twierdzą, że trolle są pożyteczne. alx d

Nie ulega wątpliwości, że dla istnienia trolla potrzebne jest odpowiednie środowisko, czyli potrzebna jest grupa, którą można konfliktować, którą można rozbijać lub drażnić łamiąc ustalone w danej grupie zasady. Im sztywniejsze będą te zasady tym łatwiej je będzie łamać. Im mniej grupa będzie przygotowana na to, że konflikty jakieś prędzej czy później się pojawią i trzeba je będzie rozwiązać, tym łatwiej będzie ją skonfliktować. Warto się chyba zastanowić nad tym, na ile okazja czyni trolla, czyli na ile samo zachowanie grupy może sprowokować trolling. Czy przypadkiem pewne praktyki na danym forum, np. nieuzasadnione decyzje osób administrujących o usuwaniu postów, albo wręcz przeciwnie brak jakiejkolwiek moderacji, nie sprowokują kogoś do krytyki za pomocą działań, które można uznać za trollowanie.

Trolle mają nadmiar czasu -- co powoduje, że trudno z nimi walczyć, a liczba odpowiedzi na pytanie Ale KTO? jest dla nich jedynym wyznacznikiem wagi wypowiedzi (innymi słowy: im więcej osób zareaguje na daną wypowiedź, tym jest ona "lepsza").

Analizując pod tym kątem działalność trolli można łatwo zauważyć analogie do działań terrorystów, którzy, zwłaszcza obecnie, osiągają przewagę, dzięki absolutnemu brakowi poszanowania dla życia (także własnego). Troll nie ma poszanowania dla czasu i racjonalne próby reagowania na jego działania ("to jest tak absurdalne, że na pewno będzie mu, w którymś momencie, szkoda czasu na takie bezsensowne dyskusje") nie dają żadnych efektów. Troll bowiem zawsze ma czas (tak jak terrorysta gotów jest sam siebie unicestwić).

Anonimowość w sieci, łatwość zmiany tożsamości sieciowej sprzyja wyżej opisywanym zachowaniom. W realu agresywna odzywka może spotkać się z reakcją zgoła nie słowną, to raz, po drugie w realu trudniej zmienić tożsamość i odciąć sie od zachowań, które powodują negatywne oceny naszej osoby, które mogłyby wpłynąć na naszą reputację. Sieć jest jak bezpieczny płot między ujadającymi psami, co będzie jak tego płotu zabraknie?

Powszechnie uznaje się, że najlepszą obroną przed trollingiem jest ignorowanie zaczepek, pod słynnym zawołaniem "Nie karmić trolla". Ale można to hasło ująć inaczej, w końcu to troll próbuje nas złapać na swoją przynętę, więc z punktu widzenia ofiar jakimi jesteśmy dla trolla, lepiej byłoby mówić: "Nie dajmy się złapać". Niektóre systemy mają możliwość ignorowania wypowiedzi trolli niejako wbudowaną, co znacznie zmniejsza ich uciążliwość.

Teoretycznie społeczność internetowa może uodpornić się na trolla: na ogół dłuższy kontakt z trollem prowadzi do wytworzenia czegoś w rodzaju antyciał, które powodują automatyczne ignorowanie jego wypowiedzi. Niestety, w praktyce ten mechanizm działa dość słabo z dwóch zasadniczych powodów: po pierwsze niektóre osoby nigdy nie nauczą się ignorować trolli (bardzo często są to wanna-be-trolle -- osoby, którym podświadomie imponuje pseudozainteresowanie jakim cieszy się troll), po drugie dobre społeczności to społeczności otwarte, co powoduje napływ nowicjuszy, którzy (często niesłusznie chcąc pokazać społeczności, że mają słuszne poglądy) wyruszają na wojnę z trollami stając się ich pożywką.

Osoby, które rzadko miały do czynienia z trollami, błędnie wyobrażają sobie, że:

  1. cięta riposta załatwi trolla, niestety, troll zawsze odpowie na ciętą ripostę, najczęściej atakiem personalnym na ripostującego, odpowiedź trolla może być zupełnie głupia, ale co do zasady będzie tego rodzaju, żeby wywołać jak największe zainteresowanie.
  2. trolla można przekonać odwołując się do wartości ogólnoludzkich, bo troll to osoba samotna, która potrzebuje zainteresowania, co jest oczywiście zgodne z prawdą, troll to co do zasady osoba samotna, która potrzebuje zainteresowania i właśnie trollowanie to sposób na jego uzyskanie, z bliżej nieokreślonych powodów, trolle nie potrzebują uzyskiwać zainteresowania w inny sposób.
  3. trolla można wyśmiać, bo jak każdy człowiek, troll będzie bał się utraty twarzy, niestety troll nie ma twarzy, w sensie nie posiada tożsamości sieciowej do której byłby na tyle przywiązany, aby bać się utraty reputacji łączącej się z tą tożsamością.

Nie każdy zaczepny post, nie każda ostrzejsza odzywka, nie każda krytyka czyjegoś zachowania wyrażona mniej wybrednie musi oznaczać, że mamy do czynienia z trollem. Najlepiej, zanim pójdzie się niejako na łatwiznę i stwierdzi: "Dajmy sobie z nim/nią spokój, to tylko troll", warto dotrzeć do źródeł konfliktu. W przypadku istnienia rzeczywistego konfliktu, ignorowanie osoby może doprowadzić do zaognienia sytuacji. W każdej sytuacji konfliktowej, zanim dokona się jakichkolwiek ocen i podejmie jakiekkolwiek działania, warto przypomnieć sobie zasady wikietykiety.

Materiały zewnętrzne

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Troll"

Ostatnio zmieniane o 05:26, 4 października 2014


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne