Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Wandalizm

W odniesieniu do zasobów wiki, wandalizm jest ogólnym terminem na określenie edycji dokonywanych w złej wierze, niszczących lub psujących zawartość stron.

Usunięcie skutków wandalizmu polega zasadniczo na przywróceniu starszej wersji strony, sprzed edycji dokonanej przez wandala. Dokonać tego może każdy z użytkowników wiki (por. Przywracanie starszej wersji strony).

Od razu pojawia się wątpliwość: jak rozpoznać, czy edycja była dokonana w złej wierze? Jest to dylemat podobny do oceniania czyichś działań jako trollowanie. Zresztą wandale na wiki to bardzo często te same osoby, które dają się poznać jako trolle na forach internetowych itp.

Niektóre proste przypadki, łatwe do zakwalifikowania jako wandalizm:

Nie są wandalizmem wpisy niezgodne z zasadami edycji stron. Takie wpisy najczęściej podlegają dalszym edycjom ze strony innych użytkowników, dopóki strona nie przybierze postaci uznanej za zadowalającą. Jak zwykle w takich przypadkach, istnieje cały szereg przypadków należących do szarej strefy, trudnych do zakwalifikowania. Przykład: wpis wnoszący ciekawe informacje zgodne z tematem artykułu, jednakże napisany z użyciem wulgaryzmów. Przypadki z szarej strefy są zwykle rozwiązywane ad hoc, w ramach negocjacji, dyskusji, tworzenia obyczajów właściwych dla konkretnej społeczności.

Nie jest też oczywiście wandalizmem przedstawianie odmiennego poglądu, np. nie godzącego się na stwierdzenie zawarte w tytule strony, że "Słowacki najlepszym poetą był".

Wobec uporczywych wandali mogą być zastosowane środki administracyjne, takie jak blokowanie dostępu itp. Jest to jednak ostateczność.

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Wandalizm"

Ostatnio zmieniane o 19:43, 2 listopada 2006


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne