[PoeWiki] Wersja do druku | Aktualna wersja Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

We własnym imieniu (i pod nazwiskiem)

(Różnice między wersjami)

Wersja z 07:27, 30 lipca 2006
Monika Mosiewicz (Rozmowa | wkład)

...poprzednia edycja
Wersja z 09:17, 11 sierpnia 2006
Alx (Rozmowa | wkład)
(bardziej jednoznaczny wyraz)
następna edycja...
Linia 7: Linia 7:
Oczywiście twórcy miewają potrzebę podpisywania swoich utworów pseudonimami, ustanawiania [[heteronim|heteronimów]] itp. To są znane sprawy i obecne w praktyce istniejących portali i serwisów literackich. Dlatego uczestnicy PoeWiki są zachęcani do występowania pod własnym imieniem i nazwiskiem, natomiast nie jest to bezwzględny wymóg. Jeżeli przykładowy uczestnik Stanisław Bardzomęski zapragnie zaprezentować emanacje swojej animy i utworzy konto uczestniczki Andżeliki Zwiewnej, pod którym opublikuje wiersze pisane w pierwszej osobie rodzaju żeńskiego, nie zrobi się dziura w niebie. Oczywiście twórcy miewają potrzebę podpisywania swoich utworów pseudonimami, ustanawiania [[heteronim|heteronimów]] itp. To są znane sprawy i obecne w praktyce istniejących portali i serwisów literackich. Dlatego uczestnicy PoeWiki są zachęcani do występowania pod własnym imieniem i nazwiskiem, natomiast nie jest to bezwzględny wymóg. Jeżeli przykładowy uczestnik Stanisław Bardzomęski zapragnie zaprezentować emanacje swojej animy i utworzy konto uczestniczki Andżeliki Zwiewnej, pod którym opublikuje wiersze pisane w pierwszej osobie rodzaju żeńskiego, nie zrobi się dziura w niebie.
-Jednak istotne jest, aby pamiętać, że w myśl "[[filozofia dwóch nóg|filozofii dwóch nóg]]" kierunkiem działania PoeWiki jest bardziej utworzenie przyjaznego miejsca do ciekawych interakcji między prawdziwymi osobami aniżeli propagowanie "projektów artystycznych", zasadzających się na [[pacynka|przebierankach]].+Jednak istotne jest, aby pamiętać, że w myśl "[[filozofia dwóch nóg|filozofii dwóch nóg]]" kierunkiem działania PoeWiki jest bardziej utworzenie przyjaznego miejsca do ciekawych interakcji między prawdziwymi osobami aniżeli propagowanie "projektów artystycznych", zasadzających się na [[pacynka|podszywankach]].
[[Kategoria:O PoeWiki]] [[Kategoria:O PoeWiki]]
[[Kategoria:Społeczność]] [[Kategoria:Społeczność]]

Wersja z 09:17, 11 sierpnia 2006

Jedną z wielkich innowacji sieci była możliwość anonimowej komunikacji na powszechną skalę i ukrywania swojej tożsamości, czy też przybierania innej, skonstruowanej wedle własnej woli i życzenia, czyli tworzenia tożsamości sieciowej. Jak głosi stare powiedzenie: "W sieci nikt nie wie, że jesteś psem". (W domyśle: każdy ma szansę na nawiązanie interesujących interakcji, młody czy stary, brzydki czy ładny, biedny czy bogaty).

Jednak praktyka pokazuje, że anonimowość zachęca do nieodpowiedzialności. Bardzo ciekawe jest np. przyjrzenie się wypowiedziom znanych (nam) trolli z polskich portali i serwisów poetyckich - można zauważyć, że wypowiedzi podpisane własnym imieniem i nazwiskiem są z reguły rozsądniejsze, bardziej kulturalne i ogólnie sympatyczniejsze niż napisane anonimowo albo pod pseudonimem.

Szczególnie w niewielkich, niszowych środowiskach, takich jak grupka bywalców sieci zainteresowanych współczesną polską poezją, z reguły prędzej czy później dochodzi do nawiązania bardziej bezpośrednich kontaktów, nierzadko twarzą w twarz. W takiej sytuacji, ewentualne korzyści wynikające z anonimowości mają jeszcze mniejsze znaczenie w porównaniu ze szkodami spowodowanymi agresją rozwijającą się na zasadzie sprzężenia zwrotnego między "nickami".

Oczywiście twórcy miewają potrzebę podpisywania swoich utworów pseudonimami, ustanawiania heteronimów itp. To są znane sprawy i obecne w praktyce istniejących portali i serwisów literackich. Dlatego uczestnicy PoeWiki są zachęcani do występowania pod własnym imieniem i nazwiskiem, natomiast nie jest to bezwzględny wymóg. Jeżeli przykładowy uczestnik Stanisław Bardzomęski zapragnie zaprezentować emanacje swojej animy i utworzy konto uczestniczki Andżeliki Zwiewnej, pod którym opublikuje wiersze pisane w pierwszej osobie rodzaju żeńskiego, nie zrobi się dziura w niebie.

Jednak istotne jest, aby pamiętać, że w myśl "filozofii dwóch nóg" kierunkiem działania PoeWiki jest bardziej utworzenie przyjaznego miejsca do ciekawych interakcji między prawdziwymi osobami aniżeli propagowanie "projektów artystycznych", zasadzających się na podszywankach.