Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

WielbłądziZapis

Wielbłądzi zapis - z ang. CamelCase - najwcześniejsza konwencja tworzenia wikilinków.

Polegała na zapisywaniu pojęć (czyli tytułów stron w wiki) w postaci ciągów znaków bez spacji i z każdym wyrazem zaczynającym się od dużej litery. (Nazwa pochodzi od wyglądu w ten sposób zapisanego ciągu, który komuś skojarzył się z wielbłądem widzianym z profilu). Umożliwiało to pojawienie się zjawiska "przypadkowego hipertekstu" (ang. accidental linking) - autor, piszący nową stronę wiki "z palca" i intuicyjnie stosujący WielbłądziZapis do niektórych pojęć, często otrzymywał gotową stronę z odnośnikami do istniejących innych stron. Jeżeli zaś odnośniki te wskazywały na niestniejące strony, to w naturalny sposób zachęcało to do rozbudowywania zasobów wiki.

Zalety WielbłądziZapis raczej nie sprawdzały się w tekstach pisanych w JęzykFleksyjny, takich jak JęzykPolski. W szczególności mniej prawdopodobne było zaistnienie "PrzypadkowyHipertekst" w sytuacji, kiedy pojęcia mogące być WikiOdnośnik pojawiały się w WikiTekst odmienione w przeróżnych przypadkach i formach.

Wielbłądzi zapis był powszechnie praktykowany w informatyce na wiele lat przed pojawieniem się wiki (przeze mnie też :-). Jedną ze stosowanych do niego nazw był zapis węgierski. Google'a wyszukiwarka da wiele linków do hungarian notation.

Odnośniki zewnętrzne

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Wielb%C5%82%C4%85dziZapis"

Ostatnio zmieniane o 10:43, 29 listopada 2011


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne