Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Wiki

Ujmując rzecz najprościej, wiki to zbiór stron internetowych, które są współtworzone przez ich użytkowników. W ramach tego systemu każdy może dowolnie zakładać nowe strony i zmieniać (uzupełniać i redagować) treść stron już istniejących.

Ale wiki to nie tylko zawartość stron internetowych, nie jest to też wyłącznie rodzaj oprogramowania czy technologii do tworzenia takich stron. Nie jest to również społeczność użytkowników tych stron. Raczej jest to suma wszystkich tych elementów. A wręcz, jako że elementy wiki są od siebie w istotny sposób współzależne, lepszym porównaniem mógłby tu być iloczyn.

Wiki jest systemem silnie hipertekstowym, z nielinearną nawigacją. Dla osób przyzwyczajonych do serwisów internetowych skonstruowanych na zasadzie tabelek postów, ułożonych mniej czy bardziej chronologicznie, może to być przy pierwszym zetknięciu dość zaskakujące i sprawiać wrażenie chaosu.

A to ciekawe. Raczej odniosłam wrażenie zbyt silnego uporządkowania bez kodu dostępu leżącego na bliskie wyciągnięcie ręki. Oczywiście skomplikowanie było pozorne, ale podtrzymuję zdanie, że uporządkowanie tematyczne jest silniejsze, niż chronologiczne. gd

W wiki chronologia jest odsunięta na dalszy plan. Każda strona istnieje przede wszystkim w "wiecznym teraz" i w mniejszym czy większym stopniu powiązana jest hipertekstowo z innymi stronami wiki oraz całej sieci. W wiki nie ma centrum; nawigację można rozpocząć z dowolnego punktu, czyli dowolnej strony i dojść skokami hipertekstowymi za każdym razem zupełnie gdzie indziej, albo w to samo miejsce inną drogą. Wiki nie istnieje w ostatecznie ustalonej postaci, treści na każdej stronie mogą być w w dowolnej chwili zmienione. Zmienia się również układ odnośników łączących strony wiki, o których można powiedzieć, że są "stronami w procesie".

Autorem koncepcji wiki i samej nazwy jest Ward Cunningham, który w 1995 roku stworzył pierwsze wiki: WikiWikiWeb. Nazwa pochodzi od hawajskiego wyrażenia wiki wiki, które oznacza bardzo szybko, w domyśle bardzo szybko tworzona strona - tak tłumaczy etymologię tego słowa Ward Cunningham. Niektórzy traktują słowo wiki jako akronim angielskiego zwrotu What I Know Is, co ma oznaczać wnoszenie przez użytkowników wkładu wiedzy, jej archiwizowanie i możliwość dzielenia się nią z innymi.

Dla entuzjastów Deleuze'a i Guattariego wiki nie będzie niczym innym jak figurą kłącza, opisaną przez tych autorów w Mille plateaux.

Zobacz:

Wiki to niekoniecznie -pedia

Zobacz też:

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Wiki"

Ostatnio zmieniane o 09:08, 28 września 2008


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne