Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Wikilink

Model wiki zakłada stworzenie silnie hipertekstowych zasobów informacji. Dlatego bardzo istotne jest umieszczanie w treści stron odnośników (linków) do pokrewnych tematów i wiadomości. Takie odnośniki przyjęło się nazywać wikilinkami.

Wikilinki można podzielić na wewnętrzne, do stron w obrębie tego samego wiki, oraz zewnętrzne, do innych stron w sieci. Trzecią kategorią, niejako na pograniczu dwóch poprzednich, są odnośniki do stron w innych wiki, czyli tzw. interwiki. Najprostszą postacią wewnętrznego wikilinku jest po prostu tytuł strony w tym samym wiki, natomiast odnośnik zewnętrzny w najprostszej postaci to adres URL.

Wikilinki można umieszczać na edytowanych stronach, korzystając z uproszczonej składni. Początkowo tytuły stron zapisane przy pomocy WielbłądziegoZapisu zamieniane były na wikilinki bez żadnych dodatkowych znaczników w wikitekście. Następnie pojawiła się możliwość tytułowania stron przy pomocy dowolnych ciągów znaków, co spowodowało konieczność wprowadzenia osobnych znaczników do zapisywania wikilinków. PoeWiki działa przy użyciu oprogramowania MediaWiki, którego charakterystyczną cechą jest użycie podwójnego nawiasu kwadratowego do oznaczania wikilinków, [[w ten sposób]]. Oprogramowanie MediaWiki daje również możliwość stosowania dowolnego tekstu odnośnika, różnego od tytułu docelowej strony, np. zapis w tekście źródłowym [[Jakaś strona|inny tekst]] jest odnośnikiem do strony o nazwie "Jakaś strona", natomiast wyświetlany jest inny tekst.

Zobacz też:

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Wikilink"

Ostatnio zmieniane o 19:02, 2 listopada 2006


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne