Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Wincenty Różański

Wincenty Różański (ur. 12 lipca 1938 w Mosinie, zm. 3 stycznia 2009 w Poznaniu) - ostatni polski poeta przeklęty[1], przyjaciel Edwarda Stachury, znajomy Andrzeja Babińskiego. Na uwagę zasługuje fakt, iż Różański utrzymywał się tylko z własnej poezji, toteż wstęp na jego wieczory autorskie bywał płatny, czasem z zastrzeżeniem, że "jeżeli nie masz na bilet, przyjdź ze swoim wierszem".


Andrzej Sikorski w piątą rocznicę śmierci poety

"Kłuje mnie powietrze…" O Witku Różańskim (1938-2009), półświętym poecie z Ostrobramskiej, przyjacielu „kaskaderów i kibiców” literatury polskiej

"W oczy niewyspane/ ta poezja rozpaczy/ bicie serca nieznane/ te kroki wieczorne/ na wysokim obcasie/ i ptaki (…) Tam pozostać/ życie ostawić/ jak rozstać się z muchą (…)" - pisał w tomiku „Ciemna rzeka” (1996). Gdyby nie sobotnia kolacja, 3 stycznia 2009 r., pewnie świętowałby swój jubileusz w Bibliotece Raczyńskich.

Zupełnie niespodziewanie

Zostawił nas w okresie Godów i sobie poszedł w mroźną noc. Nawet teraz, po 5. latach trudno uwierzyć, że Witka nie ma. Są wiersze, wspomnienia i pamięć ziemi, w alei Zasłużonych na Cmentarzu Miłostowskim. W Domu Literatury, z dziesięciu kartonów Regina Kurewicz rozkłada tomiki, stosy korespondencji, zapisków i pokreślonych karteczek – czyli spuściznę po „prowincjonalnym” Poecie, który nigdy nie wpychał się na salony. Pewnie dlatego jest i czasem powraca, jak inni… „We śnie, około 6 rano, przyszedł do mnie w Widzeniu duchowym (wcześniej w taki sposób uobecniali się „po raz ostatni”, m. in. Andrzej Babiński, Roman Brandstaetter czy Egon Naganowski). W panoramicznym ujęciu…” – wspomina Tadeusz Żukowski, ubiegłoroczny Laureat Nagrody Literackiej im. Witka Różańskiego.

W Mosinie

Spędził najpiękniejsze chwile życia. Wiele, kto wie czy nie najwięcej, zawdzięczał Mamie, Pani Józefie (miała niewyczerpalne pokłady dobra i cierpliwości) i rodzeństwu (siostrom i braciom). Ojca, okaleczonego Powstańca Wielkopolskiego podziwiał. Na początku lat 60. ubiegłego wieku Różańscy przenieśli się do Poznania, na Górczyn. To tutaj, na Ostrobramskiej, zbudował swoje poetyckie obserwatorium i/lub pustelnię, w której składał wiersze (proste, przepojone atmosferą małomiasteczkowej peryferii z ledwie zarysowaną śmiesznostką, w którą wdziera się strach i niepewność), tutaj na luźnych karteluszkach pisał opowiadania, piosenki, życzenia i rysował (każdy z rodzeństwa miał zdolności plastycznie). Wysyłał i otrzymywał tysiące listów. Próbował studiować filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ale szybko poderwała go liryka (czego nie żałował). Debiutował w „Głosie Wielkopolskim”.

Potem drukował

Nie tylko wiersze, m. in. w „Czasie Kultury”, „Gazecie Malarzy i Poetów”, „Literaturze”, „Nurcie”, „Toposie” i „Twórczości”. Opublikował ponad 20 tomów poezji i dwa wybory. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień (Medal Młodej Sztuki [1977], Pierścień Mędrców Betlejemskich [2006]). Jego wiersze zostały przetłumaczone na wiele języków. Żartował, że przeszedł już do historii, jako bohater „Całej jaskrawości” i poematu „Po ogrodzie niech hula szarańcza”, Edwarda Stachury, a przecież było inaczej.

Od niedawna

Przyznawana jest Nagroda Literacka im. Witka Różańskiego - Cenna, 5 gramów prawdziwego złota – podkreśla Małgorzata Kasztelan-Różańska, pomysłodawczyni i szefowa Kapituły. W ub. roku wyróżniono ją rzeźbiarza prof. Józefa Petruka i T. Żukowskiego, poetę, reżysera, krytyka literackiego. W 2010 r. otrzymał Medal Rzeczypospolitej Mosińskiej i ulicę na os. Czarnokurz („po sąsiedzku” z F. Nowowiejskim, I. J. Paderewskim i H. Wieniawskim). - On wszystko dostawał po śmierci! Ale chyba tak chce… - mówi żona Witka. - Po 5 latach dopiero zaczynam sobie wybaczać: walczę z żałobą i z tym, że można było więcej, lepiej i inaczej. Pomału sobie daję z tym radę… I my też Małgosiu! Andrzej Sikorski

tekst umieszczony za zgodą autora
  1. ^ Za: Sebastian Chosiński, Gdy życie staje się przekleństwem…

Rozwiń mnie!!!

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Wincenty_R%C3%B3%C5%BCa%C5%84ski"

Ostatnio zmieniane o 20:45, 1 stycznia 2014


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne