Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Wojciech Wilczyk


Wojciech Wilczyk - polski poeta, fotograf, eseista, krytyk sztuki i kurator wystaw. Fajny kolega, z usposobienia tzw. weredyk. Urodzony w 1961 r, ukończył polonistykę na UJ. Z zawodu i zamiłowania artysta fotograf, przychylający się do opinii, że fotografik to fotograf-miniaturka.

Jego wiersze były jednymi z bardziej wyrazistych z tych, które pojawiły się na początku lat 90. w czasopiśmie "brulion"; stanowiły ważny (niektórzy mówią wręcz, że jedyny) składnik nurtu, przezwanego póżniej "o'haryzmem". Tomik Wilczyka był przygotowywany do wydania w pierwszej serii biblioteki "brulionu" (zwanej filuternie bibLioteką), jednak nie ukazał się z powodu wystąpienia różnic artystycznych z wydawcą. Niektóre z tych wierszy weszły w skład debiutanckiego arkusza Steppenwolf, wydanego kilka lat później przez Artura Bursztę (zaraz potem wystąpiły różnice artystyczne między nim i autorem).

Oprócz własnych tomików poezji Wilczyk opublikował również kilka książek wspólnie z innymi poetami, gdzie jego zdjęcia są nie tyle ilustracją do tekstów, co dopełniającą teksty autonomiczną opowieścią. Zredagował też antologię (pt. Antologia) wierszy i prozy 21 autorów urodzonych w latach 60., dopełnioną portretami fotograficznymi tych autorów.

Pisze również eseje i szkice, w których łączy krytykę sztuki (w obu znaczeniach słowa "krytyka") z krytyką stosunków społecznych - podobnie zresztą, jak w swojej sztuce. W latach 2002-2003 współredagował, razem z Krzysztofem Jaworskim, czasopismo sieciowe "Hiperrealizm".

Bibliografia

Poezja

Fotografia do poezji

Fotografia

To Ha!art jeszcze działa? alx d
Najwyraźniej działa prężnie, jako korporacja :) -- Miłosz B
Tak, rzeczywiście - wydają w tym samym tempie, ale o czasopiśmie zapomnieli. alx d

Zobacz w sieci


Trzy pierwsze linki padły. mat

Źródło: "http://poewiki.pl/index.php?title=Wojciech_Wilczyk"

Ostatnio zmieniane o 18:30, 14 października 2011


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne